لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

سرنوشت زاپاترو برای ماندن در نسخت وزيری اسپانيا در دور دوم رای گيری روشن ميشود


خوزه لوئيز رادريگوز زاپاترو نخست وزير اسپانيا نتوانسته است در پارلمان آرای کافی برای تشکيل يک دولت جديد را کسب کند و بايد به رای گيری مرحله دوم برود که تائيد وی در آن مرحله تقريیا قطعی بنظر ميرسد.

آقای زاپاترو در رای گيری امروز، چهارشنبه، همانطور که انتظار ميرفت، از اکثريت مطلق در مجلس نمايندگان، که سيصد و پنجاه کرسی دارد،برخوردار نشد. اما وی مطمئن است که در رای گيری مرحله دوم خواهد توانست اکثريت نسبی را کسب کند، که عملا به معنای تائيد وی برای احراز مقام نخست وزيری برای دور دوم است.

رای گيری مرحله اول در پی بحث هائی انجام گرفت که از روز سه شنبه شروع شده بود و آقای زاپاترو در جريان آن به قانونگذران گفت مصمم است در دومين دوره نخست وزيری تقويت بنيه اقتصادی و مبارزه با تروريسم را در کانون برنامه های خود بگذارد و به آنها اولويت بدهد. اين اولين سخنرانی آقای زاپاترو در مجلس نمايندگان پس از انتخابات نهم مارس بود که حزب سوسياليست او نتوانست اکثريت مطلق را کسب کند.

در رای گيری امروز صد و شصت و هشت قانونگذار در تائيد و صد و پنجاه و هشت قانونگذار عليه آقای زاپاترو رای دادند، و رای بيست و سه قانونگذار ممتنع بود. يک قانونگذار سوسياليست نيز در جلسه رای گيری غائب بود.

اقتصاد اسپانيا در ده سال گذشته رونق داشته است اما پيش بينی ميشود امسال بی رونق شود. آقای زاپاترو توسل به مجموعه ای از اقدامات رونق بخش را وعده داده است که افزودن بر بودجه ای که دولت خرج خواهد کرد بخشی از آن است.

نخستين دوره نخست وزيری آقای زاپاترو با اختلاف با اپوزيسيون ميانه رو متمايل به راست در مورد نحوه مقابله با گروه مسلح جدائی طلب باسک، موسوم به ئی تی ای، همراه بود. اين گروه دو سال پيش در ماه مارس اعلام آتش بس کرده بود اما اواخر همان سال پس از آنکه نتوانست برای ايجاد منطقه ای مستقل در باسک، که بين شمال اسپانيا و جنوب شرقی فرانسه قرار دارد، امتيازی کسب کند، خشونت را از سرگرفت.

XS
SM
MD
LG