لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

مروان برغوثی خواستار صلح با اسرائيل شد


رهبر ارشد فلسطينی زندانی، مروان برغوثی، می گويد فلسطينيان برای صلح با اسرائيل آماده اند. وی از دو طرف خواسته است هر چه زودتر به يک توافقنامه صلح دست يابند.

برغوثی طی انتشار نامه ای به مناسبت سی امين سالگرد جنبش «صلح الآن»، که امروز (سه شنبه) قرار است توسط اعضای اين گروه اسرائيلی خوانده شود، بر درخواست راه حل دو کشوری مجددا تاکيد گذاشت. صلح الآن طرفدار صلح با فلسطينيان بوده و با اشغال سرزمين های فلسطينيان توسط اسرائيل مخالف است.

برغوثی که بخاطر دست داشتن در حملات عليه اسرائيليان در قيام های سال ۲۰۰۰ به پنج بار حبس ابد محکوم شده بود هماکنون دوران محکوميت خود را می گذراند.

نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس، اخيرا دوباره گفتگوهای مربوط به رسيدن به پيمان صلح تا پايان سال جاری مسيحی را از سر گرفته اند.

مذاکره کننده فلسطينی، صائب عُريقات امروز گفت بيشتر صحبت های ديروز (دوشنبه) در اورشليم بر گسترش يهودی نشين ها در کرانه باختری متمرکز بود. وی گفت اين ساختمان سازی ها به اعتبار روند صلح صدمه می زند، و می تواند شانس رسيدن به توافقنامه صلح را از بين ببرد.

سخنگوی دولت اسرائيل می گويد اسرائيلی ها در صحبت های ديروز نگرانی از اين مساله را پيش کشيدند که نيروهای انتظامی فلسطينی برای جلوگيری از حملات شبه نظاميان به اسرائيل اقدامات لازم را به عمل نمی آورند. اما وی اضافه کرد که اولمرت و عباس هر دو توافق کردند نگذارند وضعيت امنيت و شهرک سازی به کوشش در رسيدن به صلح در سال جاری لطمه برساند.

ملاقات ديروز بين دو رهبر در محل سکونت اولمرت در اورشليم نخستين ديدار آنها از اول اسفند تا کنون بوده است.

محمود عباس در ماه گذشته برای اعتراض به حمله اسرائيل به نوار غزه که باعث کشته شدن ۱۲۰ فلسطينی شد مذاکرات را به حالت تعليق درآورد. اسرائيل گفت دليل آن حمله متوقف کردن حملات فرامرزی از سوی شبه نظاميان حماس بوده است.

از هنگامی که دو طرف مذاکرات را در ماه نوامبر سال گذشته آغاز کردند اين مذاکرات تاکنون راهگشايی موفقيت آميزی دربرنداشته است.

XS
SM
MD
LG