لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

جمهوری اسلامی بانکهای دولتی را برای اجرای برنامه های اتمی و کمک مالی به تروريسم بکار ميگيرد


جمهوری اسلامی بانکهای دولتی را برای اجرای برنامه های اتمی و کمک مالی به تروريسم بکار ميگيرد
جمهوری اسلامی بانکهای دولتی را برای اجرای برنامه های اتمی و کمک مالی به تروريسم بکار ميگيرد

استوارت ِلوی، معاون وزارت خزانه داری آمريکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می گوید: ایالات متحده در حفاظت از سیستم مالی بین المللی در برابر سوء استفاده تروریست ها و گسترش دهندگان سلاح های کشتار جمعی به پیشرفت عمده ای دست یافته است.

آمريکا اقدامات مالی مشخصی انجام داده که هدف آنها آنچه استوارت لوی آنرا "بازیگران بد" می نامد، بوده است. حکومت ها، بانکها، و افرادی که در تامین هزینه های تروریسم و گسترش تسلیحات اتمی درگیر هستند، چنین بازیگرانی را شامل می شوند.

لوی می گوید ایران کشوری است که بدلیل سیاست خود در دنبال کردن توانائی های اتمی ممنوعه و حمایت از سازمان های تروریستی، تهدید "فوق العاده مرگباری" را ارائه می دهد. او ضمن توضیحاتی در سنای آمريکا گفت: "ایران بانکهای دولتی را برای اجرای برنامه های اتمی و موشکی خود و کمک مالی به تروریسم بکار می گیرد. همچنین از شرکت های کاذب و واسطه ها برای انجام برخی از معاملات بازرگانی به ظاهر پاک و قانونی، که در حقیقت به برنامه های اتمی و موشکی آن مربوط می شود، استفاده می کند.

آقای لوی گفت: در پاسخ، وزارت خزانه داری به اقدام مالی مشخصی علیه بانک ها و شرکت ها و افرادی که روش خطرناک رژیم ایران را تسهیل می کنند، دست زده است. همچنین، اطلاعات خود را با مقامات دولتهای خارجی و نمایندگان بخش خصوصی درمیان گذاشته با این هدف که آنها را در شناخت تهدید ایران یاری دهد. این کوشش های آمريکا، همراه با تقویت تحریم های اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، مفید بوده است.

آقای لوی گفت: نهادهای مالی عمده جهان اکثرا معامله با ایران، بویژه بانک های ایرانی را با هر ارزی متوقف ساخته اند. شعبه ها و کارگزاران خارجی بانک های دولتی ایران، در حالی که بانک ها و شرکت های سراسر جهان در برابر معامله با ایران ایستادگی می کنند، به منفوران مالی تبدیل می شوند - و اعتبارشان مورد تهدید قرار می گیرد.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، نیز چنین اقداماتی را سازنده نامید و ستود. او گفت :
***** تحریم هایی که سازمان ملل متحد بر ایران وضع کرده، تحریم هایی که جامعه بین المللی از طریق قطعنامه های شورای امنیت برقرار ساخته، بر موضع ایران در جهان، و توانائی آن برای جلب سرمایه گذاری و داد و ستد با کشورهای دیگر تاثیر گذاشته است.

استوارت لوی معاون وزیر خزانه داری آمريکا می گوید چنین کوشش هایی باید ادامه یابد تا از سیستم مالی جهانی حفاظت شود و ایران برای تغییر سیاست های خطرناک خود زیر فشار قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG