لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

ناتو طرح ايالات متحده برای ساختن يک سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی را تاييد کرد


ناتو طرح ايالات متحده برای ساختن يک سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی را تاييد کرد
ناتو طرح ايالات متحده برای ساختن يک سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی را تاييد کرد

رهبران اتحادیه ناتو طرح های ایالات متحده برای ساختن یک سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی را تایید کرده اند. آمريکا می خواهد یک ایستگاه رادار در جمهوری چک بسازد و ۱۰ فروند موشک رهگیر در لهستان مستقر کند. این سپر با تهدید حملات موشکی بالیستیک از خاورمیانه مقابله خواهد کرد.

پرزیدنت بوش در این باره که چرا اروپا به دفاع موشکی نیاز دارد گفت: "رژیم های خطرناک سرگرم ساختن موشک های بالیستیک هستند که می تواند به آنها امکان دهد خطرناکترین تسلیحات جهان را به سوی پایتخت های ملت های آزاد پرتاب کنند."

آقای بوش که در بخارست، پایتخت رومانی سخن می گفت، اظهار داشت:
***** ایران آن نوع فناوری را که می تواند برای تولید تسلیحات اتمی و موشک های بالیسیتک دور برد بمنظور رساندن آنها به هدف بکار رود ، دنبال می کند.

در سال ۲۰۰۶، ایران یک سلسله مانورهای نظامی انجام داد و در آن موشک هایی را که قادر هستند اسرائیل و ترکیه را هدف بگیرند، پرتاب کرد.

آقای بوش گفت مقامات ایران اعلام کرده اند که سرگرم ساختن موشک هایی با برد ۱۲۰۰ مایل هستند، و اضافه کرد:
***** جامعه اطلاعاتی ما تخمین می زند که ایران، با ادامه دریافت کمک خارجی، می تواند اگر بخواهد، یک موشک بالیستیک بین قاره ای را که قادر باشد به ایالات متحده و تمام اروپا برسد آزمایش کند.

استیفن هادلی، مشاور امنیت ملی آمريکا ، می گوید برای دهسال اعضای ناتو سرگرم این بحث بودند که آیا پدیده ای بنام یک تهدید موشکی بالیستیک وجود دارد یانه. آقای هادلی گفت این بحث پایان یافته است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت: اینک در اتحادیه ناتو بوضوح درک می شود که چالش ها و تهدید های قرن بیست و یکم ، داشتن دفاع موشکی را که بتواند از کشورهای اروپائی دفاع کند لازم می سازد. این مقوله ای مهم برای ناتو است، و ما این کار را پیش خواهیم برد.

XS
SM
MD
LG