لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

کميته های المپيک در پکن از استقبالِ گرم مردم از مشعل المپيک سخن گفتند


مقامات رسمی انجمن ملی کميته های المپيک در پکن، امروز (سه شنبه) نه تنها به تظاهرات و درگيريهای هواداران تبت در پاريس و لندن که از حملِ مشعلِ المپيکِ سال ۲۰۰۸ جلوگيری کردند، اشاره ای ننمودند، بلکه از استقبالِ گرم مردم از مشعل المپيک سخن گفتند. معاون اجرائی کميتة ساماندهی المپيک در پکن گفت، «حمل مشعل المپيک در شهرهای دنيا از حمايت وسيعی از جانب دولتها و کميته های المپيک برخوردار بوده و با استقبال گرمِ مردم مواجه شده است. ما اطمينان داريم ، مشعل المپيک با يک تلاش همگانی، در تمام شهرهای جهان با موفقيت حمل خواهد شد.»

اين در حاليست که حمل مشعل المپيک در پاريس با تظاهرات خشونت بارطرفداران تبت به آشوب کشانده شد. سه هزار نيروی پليس اين شهر برای کنترل اوضاع، مجبور شدند، مشعل المپيک را در مسير حمل خاموش کرده و با اتوبوس حمل کنند. تظاهرات مشابهی نيز، روز يکشنبه در لندن بوقوع پيوست.

يکی از اعضای کميته بين المللی المپيک در رابطه با اعمال خشونت در مسير حمل مشعل گفت، «مردم می توانند با برپائی تظاهرات، خواستهای خود را اعلام کنند، اما وقتی تظاهرات به خشونت کشانده شود، آنوقت ما حقوق دمکراتيک خود را نقض کرده ايم.»

سرگئی بوبکا، عضو هئيت اجرائی کميته بين المللی المپيک و از قهرمانان پرش از مانع در جهان، با اشاره به تجربيات خود، نسبت به تحريم بازيهای المپيک هشدار داد و گفت، «من هرگز فراموش نمی کنم که فرصتِ کسب مدال طلا و يا هر مدال ديگری از من گرفته شد. تحريم بازيها يک تصميم اشتباه است.»

سرگئی بوبکا، نتوانسته بود در بازيهای المپيک شهر لس آنجلس در آمريکا در سال ۱۹۸۴، که از سوی شوروی سابق تحريم شده بود، شرکت کند.

انتظار می رود، حمل مشعل المپيک در دهلی نو و ديگر شهرهای جهان نيز با تظاهرات و اعتراضات همراه شود.

در همين حال، حمل مشعل در آمريکا، که قرار است فردا در شهر سانفرانسيسکو انجام گيرد نيز، با اعتراضات طرفداران تبت مواجه شده است. سه نفر در اعتراض به نقض حقوق بشر توسط چين، ديروز به بالای پل گلدين گيت در آن شهر رفته و پرچمِ تبت را بر فراز آن نصب کردند. قرار است ۸۰ مشعل دار، در مسيری حدود ۱۰ کيلومتر، مشعل المپيک را در شهر سانفرانسيسکو حمل کنند. اين شهر تنها محلی است که پرچم المپيک در آن حمل خواهد شد.

درطول چند هفته گذشته، تجمعات و جلسات متعددی در ارتباط با حمل مشعل در اين شهر برگزار شده است. شهردار سانفرانسيسکو اعلام کرد، پليس اين شهر مسير حمل مشعل را در صورت لزوم تغيير خواهد داد.

XS
SM
MD
LG