لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

روز فن آوری هسته ای در ايران امروز سه شنبه جشن گرفته می شود


جمهوری اسلامی ايران می گويد امروز، سه شنبه، قرار است دستآوردهای جديد ايران در زمينه تکنولوژی هسته ای اعلام شود. از نمايندگان رسانه های خارجی در ايران دعوت شده تا در مراسمی که جمهوری اسلامی روز ملی فن آوری هسته ای خوانده شرکت کنند. در چنين روزی در سال گذشته، ايران اعلام کرد که به مرحله غنی سازی اورانيوم در مقياس صنعتی رسيده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران امروز در کنفرانس مطبوعاتی خود ضمن اعلام اين موضوع، افزود که تهران هرگونه مجموعه مشوق، طرح يا ايده که ايران را ملزم به تعليق، يا حق ملت ايران را نقض يا حتی محدود سازد، رد ميکند.

هفته پيش سفير روسيه در سازمان ملل متحد از دولتمردان ايران خواست مخالفت خود با گفتگو با گروه ۵+۱ را کنار بگذارند زيرا تنها راه حل معضل برنامه اتمی ايران مذاکره است. رئيس جمهوری اسلامی ايران بلافاصله اين نظر را رد کرد و گفت پرونده اتمی ايران غيرقابل مصالحه است.

گروه ۵+۱ حتی پس از تصويب سومين قطعنامه تحريمی شورای امنيت سازمان ملل گفت آماده است مجموعه مشوقها را جذابتر کند. غلامحسين الهام، سخنگوی دولت ايران گفت جمهوری اسلامی نياز به مشوقهای اروپا برای احقاق حق خود ندارد. در عين حال وی خاطرنشان ساخت که ايران با کشورهای اروپائی و غير اروپائی مذاکره خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ايران گفت تماس جديدی ميان خاوير سولانا، مسول سياست خارجی اروپا و نماينده گروه ۵+۱، و سعيد جليلی، مذاکره کننده اتمی ايران، از ديدار نوامبر گذشته در لندن تا کنون صورت نگرفته است. وی گفت يک ملاقات ديگر بايد بر اين مبنا باشد که حق اتمی ايران شناخته شود.

بنا بگزارش وبسايت earthtimes پس از تصويب سومين قطعنامه تحريمی، رئيس جمهوری اسلامی ايران دستور داد مذاکرات اتمی با اتحاديه اروپا متوقف شود. رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، روز شنبه در مسقط پايتخت عمان، در گفتگو با رهبران عمانی تکرار کرد با وجود آنکه در رابطه با ايران، واشنگتن همه گزينه ها را بازگذارده، اما مايل است مسئله اتمی تهران بطور ديپلماتيک حل شود.

در يک کنفرانس مطبوعاتی در سوخی، روسيه، پرزيدنت بوش از همتای روس خود برای کمک مسکو در رابطه با مسئله اتمی ايران قدردانی کرد. پس از اين کنفرانس ، دو رهبر آمريکا و روسيه بيانيه ای مشترک صادر کردند که در آن از دولت جمهوری اسلامی ايران خواستند بطور کامل از مقررات و قطعنامه های سازمان ملل تبعيت کند. در بيانيه ضمن اشاره به تعليق غنی سازی و فعاليتهای فرآوری بگونه ای که قابل تأئيد باشد، ذکر شده است که از توافق روسيه برای تأمين سوخت اتمی ايران، و پس گرفتن سوخت مصرف شده در رآکتور بوشهر، بعنوان گامی بسوی توانائی انرژی اتمی غيرنظامی ايران بدون ضرورت غنی سازی در خاک ايران استقبال ميشود.

XS
SM
MD
LG