لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

هزاران نفر در پاريس و شهرهای ديگر فرانسه خواستار رهايی بتانکور از اسارت فارک شدند


در ادامه تلاش های بين المللی برای آزادسازی اينگريد بتانکور، سناتور پيشين کلمبيا که در گروگان شورشيان موسوم به نيروهای مسلح انقلابی کلمبيا (فارک) به سر می برد، هزاران نفر در پايتخت و ده شهر ديگر فرانسه با برپايی تظاهرات خواستار رهايی وی شدند. همسرِنيکولا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، و کريستينا فرناندز دو کِرچنِر، رئيس جمهوری آرژانتين، در راهپيمايی مردم پاريس شرکت کردند. بتانکور يکی از دستکم هفتصد نفری است که به اسارت شورشيان فارک درآمده؛ و در زندان های مخفی آن گروه در اعماق جنگل های کلمبيا زندانی اند.

شورشيان خواستار مبادله گروگان ها با شورشيان زندانی دولت هستند. پليس کلمبيا می گويد ديروز (يکشنبه) موفق به آزادکردن يکی از گروگان ها از اسارت شورشيان شده است.

پليس کلمبيا ديروز تصاويری از عمليات آزاد سازی يکی از گروگان ها از اسارت شورشيان فارک را پخش کرد. پابلو آريزا، مهندس ۵۲ ساله ای در هجوم پليس به خانه ای در فوساگاسوگا نجات يافت. پليس او را در حالی پيدا کرد که به تختخوابی زنجير شده بود. عمليات ديروز با دستگيری چند عضو فارک پايان يافت.

پابلو آريزا بلافاصله در بوگوتا به خانواده اش ملحق شد. وی به خبرنگاران گفت که 26 روز در اسارت افرادی بود که خود را عضو نيروهای فارک معرفی کردند.

فرودگاه شهر نيه وا، صحنه استقبال اورلاندو بلتران، عضو کنگرهء کلمبيا، و يکی ديگر از گروگان هايشورشيان فارک بود. آقای بلتران روز نهم اسفندماه با ميانجيگری يک گروه ونزوئلايی فعال در امور انساندوستانه، آزاد شده و برای درمان به کوبا انتقال يافته بود. وی به خبرنگاران گفت که سه سال از اسارت خود را در کنار اينگريد بتانکور گذرانده است. وی افزود خانم بتانکور قصد داشت از دست شورشيان بگريزد؛ و به همين خاطر آنها او را از گردن به درختی زنجير کردند.

اينگريد بتانکور، ۴۶ ساله، سناتور پيشين و نامزد رياست جمهوری کلمبيا، روز ۲۳ فوريه ۲۰۰۲توسط شورشيان فارک ربوده شد؛ و به مکان نامعلومی در اعماق جنگل انتقال يافت. تلاش ها برای آزادسازی بتانکور، که در وضع جسمانی خطرناکی به سر می برد، بطوريکه فرزندش می گويد مبتلا به هپاتيت B و بيماری پوستی است، تا کنون به نتيجه نرسيده است.

هواپيمای حامل کمک های پزشکی و غذايی، که از فرانسه اعزام شده بود، هنوز در انتظار تماس شورشيان برای رساندن اين کمک ها به وی است.

در همين حال، در کليسای شهر سن خوزه دل گوآوياره کشيش از بستگان و دوستان بتانکور خواست تا اميد برای نجات وی را از دست ندهند، و در مراسم عشای ربانی برای رهايی او دعا کرد.

در سال های اخير، بيش از هفتصد نفر، عمدتاً از مقامات سياسی و نظامی کلمبيا، درآن کشور ناپديد شده اند؛ و گمان می رود اکثر آنان در اسارات شورشيان فارک باشند. شورشيان اعلام کرده اند که حاضرند اسرا را با اعضای فارک که در زندان های دولت کلمبيا هستند مبادله کنند. گفته می شود سه آمريکايی نيز در ميان اسرای شورشيان هستند.

XS
SM
MD
LG