لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

المالکی: برای مشارکت مقتدا صدر در روند سياسی عراق اول بايد سپاه مهدی منحل شود


نوری المالکی نخست وزير عراق، می گويد برای مشارکت مقتدا صدر روحانی تندروی شيعه، در روند سياسی کشور، بايد سپاه مهدی منحل شود.

آقای المالکی اين اظهارات را در مصاحبه ای با شبکۀ خبری سی ان ان ابراز کرد. او گفت تنها در اين صورت، هوادارن صدر می توانند در انتخابات آتی کشور شرکت کنند.

اين نخستين باری است که نخست وزير عراق، مستقيما" خواستار انحلال سپاه مهدی می شود. سخنگوی صدر بلافاصله اين اظهارات را رد کرده و گفت نخست وزير کشور اجازۀ دخالت در پروسۀ انتخابات را ندارد. هواداران مقتدا صدر در نظر دارند در انتخابات آتی محلی در آن کشوردر سال جاری شرکت کنند.

در همين حال، در موجی از خشونت در عراق، نيروهای آمريکايی و عراقی، نبرد خود را عليه سپاه مهدی در بصره و بغداد ادامه می دهند. مقامات عراقی می گويند تنها يک هفته پس از اعلام آتش بس از سوی مقتدا صدر، روز گذتشه ۲۲ تن در شهرک صدرکشته شدند. شش سرباز آمريکايی نيز در انفجار بمب کنار جاده جان خود را از دست دادند. اين در حالی است که به گفتۀ سخنگوی وزارت امور خارجۀ ايران، تهران يادداشت آمريکا در مورد مذاکرات دو کشور و عراق بر سر اوضاع امنيتی عراق را دريافت کرده و مورد بررسی قرار می دهد.

آمريکا در اين زمينه اظهار نظری نکرده است.

آمريکا تهران را به آموزش و تجيهز شبه نظاميان در عراق متهم ميکند، اتهامی که ايران آنرا تکذيب کرده است. اين تحولات يک روز پيش از گزارش ژنرال ديويد پترائوس، فرماندۀ نيروهای امريکايی در عراق به کنگرۀ اين کشور در مورد اوضاع عراق صورت ميگيرد.

XS
SM
MD
LG