لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

رهبر اپوزيسيون زيمبابوه بر فشارهای بين المللی عليه موگابه می افزايد


رهبر اپوزيسيون زيمبابوه، به اميد وادار ساختن رابرت موگابه به قبول شکست در انتخابات رياست جمهوری دهم فروردين ماه، بر فشارهای بين المللی افزوده است.

رهبر جنبش تغيير دمکراتيک، مورگان جانگرای، امروز (دوشنبه) در آفريقای جنوبی است تا به آنچه که مقامات جنبش آن را «صحبت های خصوصی» ناميده اند با افرادی که آنها را «افراد مهم» می خوانند بپردازد. مقامات جنبش جزئيات بيشتری در اين مورد نداده اند.

اين سفر يک روزه پس از درخواست جانگرای از صندوق بين المللی پول پيش آمد مبنی بر اينکه اين نهاد مالی بين المللی از دادن يک ميليارد دلار کمک مالی به زيمبابوه، مادام که موگابه از قدرت دست نکشيده، خودداری کند.

جانگرای، در سخنانی که امروز از سوی روزنامه گاردين چاپ بريتانيا منتشر شد، مضافا گفته است تنش ها در کشور متبوع وی شديدتر شده، و اينکه آفريقای جنوبی، بريتانيا، و ايالات متحده می بايست فشارهايشان را بر موگابه بيشتر کنند تا او به حکومت ۲۸ ساله اش خاتمه دهد.

از سوی ديگر انتظار می رود دادگاه عالی زيمبابوه امروز تصميم بگيرد که آيا می تواند کميسيون انتخابات زيمبابوه را به اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری، که ۹ روز پيش برگزار شد، مجبورکند يا خير.

هفته گذشته جنبش تغيير دمکراتيک درخواست علنی ساختن نتايج انتخابات را تسليم دادگاه کرده بود.

هنوز نتايج انتخابات ترخيص نشده است، اما حزب وابسته به پرزيدنت رابرت موگابه از کميسيون انتخاباتی خواسته است که اين نتايج را تا تکميل شمارش همه آرا اعلام نکند.

اين تاخير به نگرانی هايی درباره قصد حکومت به دستکاری در نتايج دامن زده است. اپوزيسيون می گويد درخواست برای بازشماری نتايج پيش از ترخيص نتايج امری مسخره می نمايد.

در رويدادی ديگر، روزنامه دولتی زيمبابوه امروز گزارش کرد که پرزيدنت رابرت موگابه از شهروندان زيمبابوه خواسته است از مصادره زمين های مزرعه داران سفيدپوست دفاع کنند. اين موضوع به ترس از اينکه موگابه برای باقی ماندن در قدرت می خواهد به سرکوب خشونت آميز دست بزند دامن زده است.

XS
SM
MD
LG