لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

امیدواری به تماس با اینگرید بتانکور کاهش می یابد


در حالی که ۴ روز از رسيدن هواپيمای حامل کمک های پزشکی برای اينگريد بتانکوربه فرودگاه بوگوتا می گذرد اميد به تماس با نامزد پيشين رياست جمهوری کلمبيا که ۷ سال است در اسارت نيرو های مسلح انقلابی کلمبيا موسوم به فارک به سر می برد کاهش می يابد.

امکان دارد ماموريت کمک رسانی پزشکی به خانم بتانکور که توسط فرانسه سويس و اسپانيا برنامه ريزی شده با شکست روبرو شود زيرا مقامات اين کشورها و کلمبيا نتوانسته اند هيچ يک از شورشيان را بيابند تا در مورد محل پنهان کردن خانم بتانکور از آنان اطلاعاتی کسب کنند.

مشکل اين است که شورشيان فارک در جنگل های کلمبيا مخفی شده اند، و تنها نماينده آنان که با جهان خارج در تماس بود کشته شده، و اخيرا پليس بين المللی نيز دستور دستگيری رهبر شورشيان را صادر کرده است.

در طول مذاکرات صلح بين دولت کلمبيا و شورشيان فارک يافتن رهبران شورشيان بسيار آسان بود ولی با شکست گفتگو ها در سال ۲۰۰۲ رهبران شورشيان در جنگل های کلمبيا پنهان شدند و تنها کسی که با دنيای خارج تماس داشت يکی از آنها به نام رائول ريس بود که در مارس سال جاری در حمله نيرو های کلمبيا به اردوگاه شورشيان فارک در اکوادور کشته شد.

کشته شدن رائول ريس موجب شده تنها راه تماس با شورشيان فارک قطع شود و ماموريت نجات خانم بتانکور که در شرايط جسمانی بسيار وخيمی به سر می برد همچنان معلق بماند.

هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا که تلاش هايش منجر به آزادی چند گروگان شده بود اين بار اعلام کرده هيچ گونه راه تماسی با شورشيان ندارد.

پی اداد کوردوبا سناتور کلمبيايی نيز که در گذشته بين دولت آن کشور و شورشيان فارک ميانجيگری کرده بود ابراز داشته اگر چه مايل است به انجام اين ماموريت کمک کند ولی او نيز تماسی با شورشيان ندارد.

خوان کارلوس لکومپته همسر سابق خانم بتانکوردر بوگوتا گفت، «ابتدا می بايد با فارک تماس برقرار کرد زيرا آن ها او را نگاه داشته اند. او بسيار بيمار است و به همين دليل فرانسه هواپيمای مجهز به امکانات پزشکی را به اينجا فرستاده. ولی مشکل اين است که فارک از محل نگاهداری او خبر نداده است.»

از سوی ديگر رودريگو گراندا، که به وزير امور خارجه شورشيان فارک معروف است، روز پنجشنبه اعلام کرده بود گروگان ها فقط در صورتی آزاد خواهند شد که شورشيان فارک که در زندان دولت کلمبيا هستند آزاد شوند. اما آلوارو اوريبه رئيس جمهوری کلمبيا با آزادی آنها مخالفت کرده است.

مشکل ديگری که شرايط را پيچيده تر کرده انتشار دستور دستگيری گراندا به اتهام آدم ربائی و قتل در پاراگوئه توسط پليس بين المللی يا اينترپول است.

دخالت صليب سرخ که همواره با شورشيان در تماس بوده يکی از اميد های نجات خانم بتانکور است ولی صليب سرخ کلمبيا می گويد در صورتی دخالت خواهد کرد که دولت و شورشيان کلمبيا رسما از آن سازمان درخواست کمک کنند.

XS
SM
MD
LG