لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

مقامات اسرائيلی: تمريناتی برای مقابله با حملات هوايی و موشکی صورت می گيرد


بنا به گفته ِ ارتش اسرائيل، آژيرهای اعلام وضعيت اضطراری در شهرها بصدا در می آيند و در مدارس، دانش آموزان رفتن به پناهگاه ها و محل های حفاظت شده را تمرين می کنند. رهبران اسرائيل هر گونه ارتباطی ميان اين تمرينات با اصطکاک های ميان آن کشور با همسايه های شمالی، يعنی سوريه و لبنان، را رد می کنند.

کابينه اسرائيل امروز در اورشليم تشکيل جلسه داد و اهود اولمرت نخست وزير آن کشور در ارتباط با تمرينات ايمنی که قرار است در هفته جاری در سراسر کشور بمورد اجرا گذاشته شود گفت، «ما هيچگونه برنامه پنهانی نداريم. اين تمرينات بخشی از هيچ برنامه ديگری نيست». اولمرت افزود به باور وی سوری ها اين امر را ميدانند و دليلی ندارد که برداشت ديگری از آن داشته باشند.

مقامات اسرائيلی با رد ارتباط اين تمرينها با اصطکاکهايی که با همسايگان شمالی خود دارند می گويند پيام هايی را در توضيح ماهيت اين تمرينات به سوريه و لبنان ارسال کرده اند. با اينهمه در پی آغاز تمرينات امنيتی سراسری در اسرائيل، در جنوب لبنان و در نوار مرزی ميان آن کشور با اسرائيل نيروهای حافظ صلح سازمان ملل بر ميزان گشت زنی خود افزوده و فوأد سينيوره، نخست وزير لبنان، به ارتش دستور داده است تا اقدامات احتياطی را برای حفظ جان شهروندان لبنانی بعمل آورند. وی همچنين از نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد خواسته است تا هر گونه تخطی سربازان اسرائيلی از قطعنامه آتش بس جنگ سی و چهار روزه ميان حزب الله لبنان و ارتش اسرائيل در ماه اوت سال ۲۰۰۶ را زير نظر داشته باشند.

بنا به گفته مقامات اسرائيلی تمرينات پنج روزه اين کشور که در آن بيمارستانها، واحد های اورژانس، ارتش، شهرداريها، و وزارتخانه های آن کشور شرکت می کنند، شامل آمادگی برای مقابله با حملات شيميايی و ميکروبی خواهد بود.

متان ويلنای، معاون وزارت دفاع اسرائيل، امروز (پنجشنبه) گفت خطری در اين تمرينات وجود ندارد . ويلنای اضافه کرد که اين تمرينات صرفاً در داخل صورت می گيرد و ربطی به مرزهای کشور ندارد. معاون وزارت دفاع اسرائيل خاطر نشان کرد که نيروی اضافی در اين تمرينات به مرزهای شمالی گسيل نشده است.

حسين محمود، يکی از روستائيان لبنانی، گفت، «اوضاع تا کنون عادی بنظر می رسد و اميدوارم که به همين نحو باقی بماند.»

اين تمرينات تا روز پنجشنبه در اسرائيل ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG