لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

کلينتون خواهان برگزاری مجدد انتخابات مقدماتی در فلوريدا و ميشيگان است


کنوانسيون حزب دموکرات تابستان امسال برگزار می شود. به دليل رقابت تنگاتنگ ميان هيلاری کلينتون و باراک اوباما رفته رفته موضوع برگزاری انتخابات مجدد در ميشيگان و فلوريدا به صورت يکی از عوامل مهم در تعيين نامزد نهائی حزب دموکرات برای رقابت با کانديدای حزب جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در می آيد.

برنامه برگزاری انتخابات مقدماتی حزب دموکرات از جانب کميته مرکزی آن تشکيلات سياسی تعيين می شود، اما فلوريدا، ايالت ۱۶ ميليون نفری در منتهی اليه جنوب شرقی آمريکا، و ميشيگان، ايالتی با ۱۰ ميليون سکنه واقع در شرق مرکزی ايالات متحده در مجاورت با کانادا، چون هر دو خواستار تغيير تاريخ و برگزاری رای گيری مقدماتی ايالتشان در ژانويه شده بودند، همان زمان کميته ملی حزب دموکرات انجام هر نوع انتخابات و طبعا نتايج حاصل از آن در هر دو ايالت را کان لم يکن اعلام کرد.

هيلاری کلينتون، که رفته رفته فاصله او با رقيبش باراک اوباما بيشتر می شود، به اميد بدست آوردن رای و نمايندگان بيشتر از تلاش خود برای انجام انتخابات در ميشيگان وفلوريدا سخن گفت. وی از کسانی که خواستار عدم برگزاری اين رای گيری ها هستند انتقاد کرد، و استفاده از رای دو ميليون و سيصد هزار دموکرات در اين دو ايالت را مستلزم افزايش توان حزب دموکرات برای رقابت با همتای جمهوريخواه خود در مبارزه نهائی در پائيز امسال برای انتخاب رئيس جمهوری آمريکا دانست.

بعد از برگزاری انتخابات در ميشيگان و فلوريدا در ژانويه، باراک اوباما نامزد حزب دموکرات در انتخابات مقدماتی به پيروی از دستور کميته ملی حزب دموکرات از شرکت در آنها خودداری کرد، اما هيلاری کلينتون در هر دو رای گيری شرکت کرد و پيروز شد. تا بحال ميشيگان وفلوريدا با برگزاری رای گيری مجدد در ايالاتشان مخالفت کرده اند، و اين امر اميد هيلاری کلينتون را برای دستيابی به تعداد بيشتری از آرا و نمايندگان کمرنگ تر کرده است.

از سوی ديگر باراک اوباما، که در هنگام بررسی لايحه اعطای اختيارات به رئيس جمهوری آمريکا برای آغاز عمليات جنگی عليه عراق در اکتبر ۲۰۰۲ در جريان مبارزه انتخاباتی برای دستيابی به يکی از دو کرسی ايالت ايلينويز در مجلس سنای ايالات متحده بود و همان زمان طی نطقی با جنگ عراق مخالفت کرده بود بر قضاوت خود بعنوان يک نکته مثبت تاکيد کرد و هيلاری کلينتون و جان مک کين را که هر دو به لايجه مذکور رای مثبت داده بودند افرادی بدون بصيرت و فراست دانست.

XS
SM
MD
LG