لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

ديوانعالی زيمبابوه رسيدگی به درخواست اعلام نتايج انتخابات را به تعويق انداخت


در زیمبابوه، حزب اوپوزیسیون می گوید ديوانعالی کشور رسیدگی به درخواستی را که می خواهد نتایج انتخابات هفته گذشته ریاست جمهوری بی درنگ منتشر شود، تا روز یکشنبه بتاخیر انداخته است.

امروز، شنبه، پلیس مسلح زیمبابوه از ورود وکلای جنبش دمکراتیک برای اصلاحات به اين ديوان جلوگیری کرد. جنبش از دادگاه خواسته است کمیسیون انتخابات را وادار به اعلام نتایج انتخابات کند.

ناظران مستقل می گویند مورگان جانگیرای رهبر جنبش در انتخابات بيست و نهم مارس بيشترين رای را بدست آورد و از رابرت موگابه رییس جمهوری جلو افتاد، اما تعداد رای ها آنقدر نبود که از دور دوم پرهیز شود. جانگیرای می گوید او با بیش از پنجاه درصد آرا برنده شده است.

بر اساس قانون، انتخابات دور دوم در زیمبابوه باید ظرف بيست و يک روز برگزار شود، اما دیپلمات ها و مقامات اوپوزیسیون می گویند موگابه قصد دارد پیش از موافقت با رای گیری جدید، سه ماه صبر کند.

یک سخنگوی جنبش دمکراتیک برای اصلاحات از جامعه بین المللی خواستار مداخله و جلوگیری از خونریزی در صورت اعلام برگزاری دور دوم انتخابات شده است.

راه پیمائی آرام روز جمعه گروهی از نظامیان قدیمی حامی موگابه در حراره این نگرانی را بوجود آورده است که حزب حاکم برای حفط قدرت به زور متوسل خواهد شد.

یک روز پیشتر، دو روزنامه نگار خارجی در جریان حمله نیروهای امنیتی به هتلی در حراره بازداشت شدند. یکی از آنها بری بیراک خبرنگار معروف نیویورک تایمز است. او و روزنامه نگار دوم ، که بریتانیائی است، تا شامگاه جمعه در بازداشت بودند.

موگابه که هشتاد و يک سال دارد، از زمان استقلال زیمبابوو در سال ۱۹۸۰ بر کشور حکومت کرده است. طرفدارانش او را قهرمان جنبش استقلال طلبانه می نامند، اما منتقدین می گویند سیاست های موگابه اقتصاد کشور را نابود کرده است

XS
SM
MD
LG