لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

برنامه های آمريکا برای دفاع موشکی ازاروپا درکانون مذاکرات بوش و پوتين است


پرزيدنت بوش در فرودگاه زاگرب همراه با با گوردان ياندروکويج وزير امورخارجه کروواسی.

پرزيدنت بوش ميگويد دعوت از کروواسی برای ملحق شدن به ناتو معرف آن است که اين کشور اروپای شرقی بر جنگ و سختی فائق آمده و دمکراسی را کاملا پذيرفته است. پرزيدنت بوش که در ميدان سنت مارک زاگرب، پايتخت کروواسی سخنرانی ميکرد، به مردم آن کشور اطمينان داد که اگر با تهديدی مواجه شوند آمريکا و ناتو به کمکشان می آيند و گفت هيچ کس نمی تواند آزادی را از آنان سلب کند.

کروواسی، همراه با آلبانی، در جريان اجلاس هفته گذشته سران ناتو در بخارست، به الحاق به ناتو دعوت شدند.

پرزيدنت بوش از کروواسی و آلبانی برای حمايتشان از عمليات نظامی در افغانستان و عراق قدردانی کرد و گفت اشتياق اين دو کشور به دمکراسی نشان ميدهد که آزادی ارزش آن را دارد که برايش جنگيد.

پرزيدنت بوش ابراز تاسف کرد که مقدونيه، به سبب اختلاف با يونان بر سرنام آن کشور، فعلا نتوانست دعوتنامه پيوستن به ناتو را دريافت کند و گفت به محض آنکه اين اختلاف برطرف شود، دعوت از مقدونيه بايد انجام گيرد.

پرزيدنت بوش امروز برای ملاقات و مذاکره با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه، که آخرين ديدار اين دو رهبر در آستانه آماده شدن برای به اتمام رسيدن دوران رياست جمهوری شان خواهد بود، راهی آن کشور ميشود.

آقای پوتين از گسترش ناتو، بخصوص تعميم آن به سوی مرزهای روسيه بشدت انتقاد کرده است. روسيه همچنين با برنامه های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی قويا مخالفت کرده است و آن را تهديدی برای امنيت خود ميداند. اما آمريکا ميگويد هدف اين سيستم، که حمايت رهبران ناتو را کسب کرد، محافظت از اروپا در مقابل حمله ای از خاورميانه است.

ناتو و روسيه در جريان اجلاس سران ناتو در بخارست يک موافقتامه ترانزيت زمينی امضاء کردند که ارسال محموله های غير قتال نظامی را برای نيروهای ناتو در افغانستان از قلمرو روسيه ممکن می سازد.

XS
SM
MD
LG