لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

چين ميگويد برای شانزده تبتی به اتهام درگيری در خشونت حکم جلب صادر کرده است


مقامات چین می گویند احکام دستگیری شانزده تبتی را صادر کرده اند، که به درگیری در شورش منجر به کشته شدن پنج نفر در پانزدهم مارس متهم هستند،

به گفته مقامات، در جریان شورش در شهر دکینگ، در جنوب لهاسا پایتخت تبت، شورشیان بيست و سه مغازه را ویران کردند، یک خانه و دو ماشین آتش نشانی را آتش زدند و یک اتومبیل پلیس را درهم شکستند.

خبرگزاری شین هوا بنقل از یک مقام محلی می گوید اين شانزده نفر به ايجاد حریق عمدی و بخطر انداختن امنیت عمومی متهم هستند.

در رویدادی دیگر، شاهدان تبتی گزارش می دهند برنامه ای که دولت چین زیر عنوان آموزش وطنپرستی در صومعه های بودائی به اجرا گذاشته، موجب اعتراضات جدیدی در استان سی چوان شده است. شاهدان می گویند شامگاه پنجشنبه دست کم هشت تن، در تیراندازی پلیس شبه نظامی چين به جمعيتی از صدها راهب و روستائی کشته شدند. جمعیت خواستار آزادی راهب های صومعه تونگ کور بود که روز قبل بازداشت شده بودند. گزارش می رسد که راهب ها حاضر نشدند دالائی لاما را تقبیح کنند، و وقتی ماموران عکس های او را پاره کردند، در مقام اعتراض بر آمدند. خبرگزاری چین روز جمعه وقوع واقعه را تایید کرد، و گفت پلیس ناچار شد برای متوقف ساختن خشونت های بیشتر در برابر ادارات دولتی تیرهای اخطار شلیک کند.

در خبری دیگر، تبعیدیان تبتی گزارش دادند دو راهب تبتی در استان سی چوان در اعتراض به اقدامات اخیر چین در سرکوب معترضین، خودکشی کرده اند.

XS
SM
MD
LG