لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

رئيس المپيک ميگويد شاهد حرکتی شديد برای تحريم مسابقات پکن نيست


رییس کمیته بین المللی المپیک ميگويد هیچ حرکت شديدی در میان دولت ها برای تحریم مسابقات المپیک در پکن نمی بیند، هرچند که نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه تهدید به شرکت نکردن در مراسم گشایش مسابقات کرده است. به گفته یک وزیر فرانسوی سارکوزی این مراسم را تحریم خواهد کرد ، مگر این که چین زندانیان سیاسی را آزاد کند و با دالائی لاما، رهبر روحاتی تبت، به گفت و گو بنشیند.

رییس کمیته بین المللی المپیک گفت کمیته اجرائی گزارش جدید عفو بین الملل را در روزهای آینده بررسی خواهد کرد. انتظار می رود اين گزارش به نبود پیشرفت در وضعیت رعایت حقوق بشر در چین استناد کند.

مسیر عبور مشعل المپیک بسوی پکن صحنه تظاهرات علیه ناهنجاری وضع حقوق بشر در چین و سرکوب معترضین در تبت بوده است، و انتظار می رود امروز اعتراضات جدیدی هنگام ورود آن به لندن صورت گیرد.

ژاک روگ، رییس کمیته بین المللی المپیک می گوید کمیته از اعتراضات خشنود نیست، اما از حق تظاهرکنندگتن برای بیان نطریاتشان بگونه ای مسالمت آمیز حمایت می کند.

راما یاد، وزیر مشاور در امور حقوق بشر در کابینه فرانسه روز جمعه گفت سارکوزی پس از رایزنی با متحدين خود در اتحادیه اروپا در باره سفر به پکن و حضور در مسابقات تصمیم خواهد گرفت.

در همين حال سازمان خبرنگاران بدون مرز، در پاریس، می گوید نسخه یک یادداشت داخلی در باره تبت را که در کمیته بین المللی المپیک توزیع شده بود بدست آورده است. این سند حاوی استراتژی ارتباطات در مقابله با انتقادهایی است که از دولت چین برای سرکوبی ناراضیان در تبت و فعالان حقوق بشر در چین شده است. سازمان خبرنگاران بدون مرز می گوید اداره روابط عمومی کمیته بین المللی المپیک این یادداشت را روز هفدهم مارس، سه روز پیش از آغاز اعتراضات در لهاسا، پایتخت تبت، نوشته بود. کمیته اصالت سند را تایید نکرده است، اما یک مقام کمیته که هفته پیش به پکن رفت ، اتهامات مطرح شده توسط گروه های طرفدار حقوق بشررا، که ميگويند مسابقات المپیک به بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در چین کمک کرده است، رد کرد.

XS
SM
MD
LG