لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

ويديوهای انتحاری هشت بريتانيائی مظنون به تروريسم در دادگاه نمايش داده شد


دادستان ها در بریتانیا می گویند هشت بریتانیائی که به توطئه چینی برای منفجر کردن چندین هواپیمای مسافری بر فراز اقیانوس اطلس در دوسال پیش متهم هستند، ویدیوهای انتحاری تهیه کردند و از گرفتن انتقام از عملیات نظامی در عراق و افغانستان سخن گفتند.

در جلسه دادگاه در روز جمعه کلیپ هایی از ویدیو نشان داده شد و دادستان ها بخش هایی از ویدیوها را خواندند. یک نوار ویدیوئی یک مظنون (عمر اسلام) را نشان می دهد که می گوید: "اینکار انتقام اقدامات آمريکا و همدستان آن، انگلیسی ها و یهودیان در سرزمین های مسلمانان است. نوار دیگر دومین متهم (عرفات خان) را نشان می دهد که می گوید " ما آنقدر و ویرانی بر سر شما فرو خواهیم ریخت تا هرگز صلح و امنیت را احساس نکنید." او همچنین پیش بینی می کند که "سیل های عملیات استشهادی" براه خواهد افتاد.

هشت مظنون متهم هستند که در سال ۲۰۰۶ توطئه ای را برای منفجر کردن دست کم ۷ هواپیمای مسافری که از لندن عازم شهرهایی در ایالات متحده و کانادا بودند، طرح کردند. دستگیری آنها که خود را بی گناه اعلام کرده اند، ترس و نگرانی های گسترده ای را بدنبال آورد و لغو پروازهای هواپیماها در هر دو سوی اقیانوس اطلس را موجب شد. دستگیری ها همچنین مقامات امنیتی بریتانیا و آمريکا را وادار ساخت حمل ظروف دارای بیشتر از ۱۰۰ میلی لیتر مایع در هواپیماها را بی درنگ ممنوع کنند.

XS
SM
MD
LG