لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

چين خواستار محاکمه و مجازات سريع متهمان به درگيری در ناآرامی های اخير در تبت شد


رسانه های دولتی چین می گویند شورش های جدیدی در یک ناحیه ناآرام تبتی نشین در جنوب غربی چین روی داده، و دست کم یک مقام محلی بَشدت صدمه دیده است.

خبرگزاری رسمی چین - شین هوا - روز جمعه گزارش داد پلیس برای فرونشاندن خشونت ناچار شد تیرهای اخطار شلیک کند. شورش شامگاه پنجشنبه در مقابل ادارات دولتی در " گرزه" ، در کوهستان های استان سی چوان در امتداد مرز تبت، برپا شد.

چین هر کوششی برای گسترش ناآرامی را بشدت سرکوب کرده و قول داده است کسانی را که به مشارکت در اعتراضات ضد دولتی ماه پیش در لهاسا ، پایتخت تبت متهم هستند، بسرعت مجازات کند. پیشتر، بایما چیلین، معاون فرماندار تبت، که مسئولیت برقراری نظم و اجرای قانون در آنجا را بر عهده دارد، از قضات تبت خواست به محاکمه متهمان شتاب بخشند.

بنا به گزارشی که در شماره امروز روزنامه رسمی تبت منتشر شده است، بایما چیلین به قضات در تبت گفت حزب کمونیست به آنها اعتماد دارد و از آنان خواست برای فاش کردن حقایق ناآرامی ها از شواهد و مدارک استفاده کنند. او همچنین به قضات توصیه کرد برای حفاظت از مردم و حفظ ثبات سلاح قانون را برای برای حمله به دشمنان آن و مجازات کسانی که مرتکب جرم شده اند بکار برند.

بایما چیلین این مطالب را در حالی عنوان می کند که یک مقام ارشد دیگر در تبت قول داده است بیش از یک هزار نفر - که به شرکت در ناآرامی ها متهم هستند - پیش از اول می، روزی که قرار است به توریست های خارجی اجازه داده شود به تبت باز گردند، با مجازات روبرو خواهند شد.

مقامات چینی در تبت می گویند از زمان آغاز ناآرامی ها در ۱۴ مارس، ۸۰۰ نفر دستگیر شده اند، در همین حال ۲۸۰ نفر دیگر برای استفاده از پیشنهاد نرمش پلیس خود را تسلیم کرده اند. پرسش ها و اظهار نظرها د ر باره چگونگی تبدیل اعتراضات مسالمت آمیز به خشونت بسیار متفاوت است. مقامات چینی می گویند در لهاسا حدود ۲۰ نفر کشته شدند، و دالائی لاما، رهبر روحانی تبت را مسئول می دانند. دولت تبت در تبعید این رقم را رد می کند و می گوید در جریان ناآرامی در تبت و مناطق دیگر، حدود ۱۴۰ تن جانسپردند.

XS
SM
MD
LG