لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

انتظار می رود طرفداران استقلال تبت در مسير مشعل المپيک از هند به چين اختلالاتی بوجود آورند


قرار است مشعل المپيک در سر راه خود به چين از هندوستان نيز عبور کند و انتظار می رود با توجه به سرکوب تظاهرات تبت توسط نيروهای چينی تظاهرات مخالفان سياست های پکن اختلالاتی در عبور مشعل المپيک ايجاد کند. به همين دليل مقامات هندی رسما به همتايان چينی خود اطمينان دادند کليه اقدامات لازم برای اطمينان از عبور بدون اختلال مشعل از خاک خود را انجام خواهند داد.

برگزاری مسابقات المپيک در تابستان امسال بزرگترين واقعه ورزشی در تاريخ معاصر چين تلقی می شود که البته با توجه به اهميت جهانی اين بازی ها تمرکز دستگاه های ارتباط جمعی بر کشور چين در دوران برگزاری بازی ها و تاثير شگرفی که بر جلب جهانگردان دارد جنبه های سياسی - اقتصادی - تبليغاتی آن محققا چيزی کم از جوانب ورزشی اين بازی ها ندارد. به همين دليل مقامات چينی تلاش دارند ميزان اختلالات احتمالی در قبل و در جريان بازی ها را به حداقل برسانند.

در همين راستا نوتج سارانا سخنگوی وزارت امور خارجه هندوستان ضمن اعلام اينکه منطقه خود مختار تبت جزئی از کشور چين است، از تلاش دهلی برای عبور بدون اختلال مشعل المپيک خبر داد و تاکيد کرد کشور متبوع او به مهاجران تبتی اجازه فعاليت سياسی در هندوستان را نخواهد داد.

بازيهای المپيک در اوت امسال در پکن برگزار خواهد شد و مشعل المپيک در مسيری ۱۳۷هزار کليومتری در ۱۷ آوريل وارد هندوستان خواهد شد. تبتی های مهاجر مقيم هندوستان برای نماياندن مخالفت خود از ۱۵ تا ۲۵ ماه مه (۲۶ ارديبهشت تا ۵ خرداد) مشعل خود ساخته ای را از دارمصلا، محل استقرار حکومت در تبعيد تبت و دالائی لاما رهبر مذهبی سياسی آن، عبور خواهند داد.

لقب دالايی لاما به معنای معلمی ست که وسعت و عمق اطلاعات او مانند اقيانوس است. بنا به اعتقاد بودائيان وی آخرين فردی ست که در طول ۷۰۰ سال گذشته سلسله تناسخ روح تلکوس يا رهبر ابتدائی مذهبی بودائيان در او ظاهر شده و آخرين و چهاردهمين آنها تنجين جياتو ست که از سال ۱۹۵۹ به حالت تبعيد و در اعتراض به انضمام تبت به چين در هندوستان بسر می برد.

XS
SM
MD
LG