لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

يک فعال سياسی در چين به جرم تحريک به براندازی به سه سال و نيم حبس محکوم شد


امروزبه حکم دادگاهی در چين، يک فعال سياسی به اتهام تحريک به براندازی نظام سوسياليستی آن کشور به سه سال و نيم حبس محکوم شد. هوجيا فعال سياسی ۳۴ ساله در زمينه فعاليتهای حمايت از بيماران مبتلا به ايدز وحفاظت از محيط زيست و انتقاد از کارنامۀ ضد موازين حقوق بشر دولت چين پيشينه ای طولانی دارد. از جمله اتهاماتی که دولت چين عليه وی مطرح می سازد مصاحبه با روزنامه نگاران خارجی و مقالاتی است که توسط او در وب سايتهای خارجی به چاپ رسيده است.

حکم محکوميت هو جيائو فعال سياسی و مدافع حقوق مدنی چين به اتهام تحريک به براندازی رژيم سوسياليستی آن کشور در آستانۀ برگزاری مسابقات المپيک پکن انتقادات بسياری از کشور های جهان را برانگيخته است.

وکيل مدافع هو جيا می گويد هو جيا بر اساس اسناد و مدارک موجود دادگاه به جرم انجام مصاحبه با روزنامه نگاران خارجی و چاپ مقالاتی در وب سايتهای خارجی به اتهام تحريک به براندازی حکومت چين به سه سال و نيم حبس محکوم شده است.

وکيل مدافع هو جيا گفت، «ما در دادگاه ادعای بی گناهی کرديم اما باز هم جای شکرش باقی است که رأی دادگاه بر اساس اتهامات سنگينی که دادستان دادگاه مطرح می کرد صادر نشده است چون در آن صورت ممکن بود حکم دادگاه بيش از پنج سال باشد.»

هو جيا ده روز فرصت دارد تا در اعتراض به حکم دادگاه تقاضای فرجام کند، اما وکيل مدافع او می گويد تصميمی در اين مورد هنوز اتخاذ نشده است.

به گفتۀ وکيل هو در تمام مدت قرائت رأی دادگاه چهره هو بدون نشان دادن واکنشی خاص بسيار آرام و متين به نظر می رسيد.

اين حامی ديرينه حقوق بيماران مبتلا به ايدز و مدافع حفظ محيط زيست پيش از آنکه در روز هفتم ديماه گذشته توسط مأموران امنيتی به محل ديگری انتقال يابد حدود ۲۰۰ روز در آپارتمانش در محله ای موسوم به شهر آزادی در حبس خانگی به سر برد.

موضوع محکوميت هو جيا توجه بسياری از محافل بين المللی از جمله مقامات ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا را به خود جلب کرده است، بطوريکه اين موضوع در جلساتی که مقامات چينی هم حضور دارند مرتباً به بحث گذارده می شود.

غير از همسر و مادر هو جيا هيچ کس ديگری، اعم از ديپلمات يا روزنامه نگار، حق حضور در جلسات محاکمات وی را نداشت.

سخنگوی سفارت آمريکا در پکن ضمن ابراز تأسف از حکم دادگاه هو جيا می گويد جهان در آستانه برگزاری مسابقات المپيک با دقت زياد بر عملکردهای دولت چين در زمينه رعايت موازين حقوق بشر نظارت دارد.

سخنگوی سفارت آمريکا در پکن می افزايد کاندوليزا رايس، وزير امور خارجۀ آمريکا، در جريان سفری که ماه فوريه به چين داشت ضمن ارائۀ درخواست آزادی فوری هو جيا به وزير امور خارجۀ چين گفت ايالات متحده از هر فرصتی در جهت تلاش برای آزادی هو جيا استفاده می کند.

ون جيابائو نخست وزير چين ماه گذشته در يک مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به سئوال يکی از خبرنگاران در مورد پروندۀ هو جيا بدون ذکر مشخصاً نام او هر گونه ادعايی را در زمينه اينکه دولت چين با رفع انتقادات وارد به خود سعی دارد تا پيش از برگزاری مسابقات المپيک چهرۀ بهتری از خود بسازد کاملاً رد کرد. آقای ون در اشاره به پرونده هو جيا گفت، «دراين مورد بخصوص بايد تأکيد کنم که چين کشوری است که در آن حکومت قانون برقرار است و مسلماً همه مسائل موجود در آن طبق قانون رسيدگی می شود.»

پکن معمولاً با مطرح ساختن اتهامات مبهم براندازی رژيم دگرانديشان را به زندان می اندازد.

XS
SM
MD
LG