لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

چين يک مدافع فعال ديگر حقوق بشر را به زندان فرستاد


دادگاهی در چين يک مدافع سرسخت حقوق بشر را به اتهام خرابکاری به گذراندن سه سال و نيم در حبس محکوم کرده است. اين دادگاه مستقر در پکن، امروز، پنجشنبه، حکم مجازات هو جيا را، که به اتهام تحريک به خرابکاری در قدرت دولت محاکمه شده بود، صادر کرد.

آقای هو مدافع حقوق بيماران مبتلا به ايدز، و طرفدار محيط زيست است. او بارها از کارنامه دولت چين در مورد حقوق بشر علنا انتقاد کرده است. مبنای اتهاماتی که عليه او عنوان شده بود، مصاحبه های وی با خبرنگاران خارجی و مقالاتی است که او در يک وب سايت چينی زبان مستقر در خارج از چين چاپ کرده است.

پليس آقای هو را در ماه دسامبر توقيف کرد.

وزارت امورخارجه چين امروز ضمن دفاع از حکم دادگاه گفت منتقدين، حقوق بشر را به وسيله ای برای مداخله در امور داخلی چين مبدل کرده اند.

سفارت آمريکا در پکن مجازاتی را که دادگاه برای آقای هو وضع کرد، مايه ای برای نگرانی دانسته است. سفارت آمريکا به دولت چين توصيه کرده است با استفاده از فرصت ناشی از نزديک شدن زمان برگزاری مسابقات المپيک در پکن کارنامه خود را در مورد حقوق بشر بهتر کند.

عفو بين الملل، تشکيلات حقوق بشری مستقر در لندن، ميگويد المپيک به عاملی برای سرکوبی مدافعان حقوق بشر در چين مبدل شده است.

ماه گذشته، يانگ چونلين، يک مدافع سرشناس ديگر حقوق بشر در چين، به اتهامی مشابه به پنج سال حبس محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG