لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

دادگاه جنايات جنگی لاهه در مورد اتهامات نخست وزير پيشين کوزوو رای خواهد داد


دادگاه جنايات جنگی لاهه روز پنجشنبه حکم خود را در مورد راموش هارادينای، نخست وزير پيشين کوزوو، و دو رهبر پيشين شورشيان آلبانی تبار کوزوو که به اتهام قتل، شکنجه، و تجاوز محاکمه می شوند صادر خواهد کرد. و اين در حالی است که برخی از آلبانی تباران کوزوو راموش هارادينای را بی گناه می دانند و از او حمايت می کنند.

در سال ۱۹۹۹ پس از اين که نيرو های ناتو با بمباران هوايی به سرکوب خشونت بار شورشيان کوزوو توسط نيرو های صرب خاتمه دادند يک هيئت بين المللی اداره کوزوو را که در آن زمان هنوز بخشی از صربستان بود به عهده گرفت و راموش هارادينای با اين هيئت همکاری نزديکی داشت. اگر چه به نظر می رسيد او يکی از معدود سياستمدارانی بود که می توانست از اختلافات آلبانی تباران کوزوو و اقليت صرب آن بکاهد ولی در سال ۲۰۰۵ به ارتکاب جنايات جنگی متهم شد و در دادگاه لاهه تحت محاکمه قرار گرفت.

راموش هارادينای متهم است که در سال ۱۹۹۸ و در طول مبارزه کوزوو برای بدست آوردن استقلال از صربستان مرتکب جنايات جنگی چون قتل شکنجه و تجاوز عليه شهروندان صرب شده است. بسنيک تاهيری مشاور ارشد راموش هارادينای بر اين باور است که او بی گناه است و می گويد، آقای هارادينای جنايتی مرتکب نشده او در کوزوو عليه نسل کشی ميلوسوويچ مبارزه می کرد و در عمل او نسل کشی را متوقف کرد. ولی دادستان های دادگاه جنايات جنگی در لاهه گفته اند که او رهبر بی رحمی بوده و نيرو های او مرتکب اعمال وحشيانه و قتل صرب ها و کسانی که با آنان همکاری می کرده اند شده اند.

کريم کلمندی اقتصاد دان آلبانی تبار کوزوو نيز از راموش هارادينای حمايت می کند و می گويد او رهبری نيرو هايی را به عهده داشت که برای آزادی هموطنانشان می جنگيدند و هيچگاه در خارج از کوزوو نجنگيده است. ارتش آزادی بخش کوزوو که آقای هارادينای از رهبران آن بود در سال ۱۹۹۸ برای بدست گرفتن کنترل شمال غرب کوزوو مبارزه می کرد. اگر آقای هارادينای و دو متهم ديگر مجرم شناخته شوند دادستان های دادگاه لاهه برای آنان تقاضای ۲۵ سال زندان خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG