لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

فرانسه ماموريت آزادسازی بتانکور از دست شورشيان کلمبيا را آغاز کرد


در پی انتشار اعلاميه دفتر رياست جمهوری فرانسه داير بر ماموريت آن کشور همراه با اسپانيا و سويس به منظور آزاد کردن يک گروگان بيمار از دست نيروهای مسلح انقلابی کلمبيا موسوم به فارک، يک سناتور کلمبيائی در اقدامی اضطراری به سفارت فرانسه در بوگوتا پايتخت کلمبيا رفت.

يولاندو پوله سيو، مادر خانم اينگريد بتانکور گروگان فرانسوی که در اسارت شورشيان فارک قرار دارد، سناتور پی داد کوردوبا را در اين ديدار از سفارت همراهی می کرد. سناتور کوردوباريا، که پيشتر هم در جريان آزاد کردن گروگانها فعال بود، درباره اين اقدام انساندوستانه گفت، «می خواهم به سنای کشور بگويم ما، با شتاب دادن به مبادله انسانی، به يک کار ناممکن دست می زنيم و يا راه گزينه را می رويم که عملی است و رئيس جمهوری هم با آن همراه است. می خواهم بگويم چقدر دشوار خواهد بود که فردا يا پس فردا و در حالی که اينجا داريم گفتگو می کنيم جسد اينگريد بتانکوررا تحويل بگيريم. نظر من اين است که چنين امری نبايد روی بدهد.»

در اعلاميه دفتر رياست جمهوری فرانسه به تعداد افراد مامور در آزاد سازی خانم بتانکور اشاره نشده است. اما اعلاميه يک روز پس ازآن انتشار می يابد که نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، از ماموريتی سخن گفت که بزودی آغاز می شود و هدف آن رهاسازی بتانکور از دست گروگان گيران فارک است.

يک فرستنده راديو فرانسه از اعزام يک فروند هواپيما از فرودگاهی در بيرون شهر پاريس با سه سرنشين خبر داده اما روشن نکرده است که هواپيما مستقيما به کلمبيا می رود يا کشور ديگر.

الوارو اوريبه، رئيس جمهوری کلمبيا در بوگوتا بار ديگر تاکيد کرد عمليات نظامی در منطقه ای که بناست هيات اعزامی فرانسوی سفر کند لغو خواهد شد. وی حاضر نشد توضيح بيشتری دراين باره در اختيار خبرنگاران بگذارد. آقای اوريبه گفت، «ماهمان اطلاعاتی را داريم که ديروز به محض دريافت خبر ماموريت هيات فرانسوی در اختيار شما قرار داديم. ما در ماه ژانويه و در جريان ديدار با پرزيدنت سارکوزی پيشنهاد اعزام يک هيات پزشکی بين المللی را داديم. شما تصميم مارا هم می دانيد. به محض آنکه در باره منطقه مبادله گروگانها اطلاعاتی به ما بدهند، و مکان درمان بتانکور و ديگر گروگانهارا مشخص سازند، ما فورا عمليات نظامی در آن منطقه و پيرامون آنرا متوقف خواهيم کرد.»

اينگريد بتانکور، که دارای تابعيت دوگانه فرانسوی و کلمبيائی است، يکی از صدها نفری است که فارک از سالها پيش در اسارت خوددارد. فرانسويان آماده برگزاری جشن به مناسبت آزادی وی شده اند.

روز سه شنبه رئيس جمهور ی فرانسه مستقيما ازمانوئل مارولاندا رهبر چريکهای فارک خواست بتانکوررا آزاد کند و تاکيد کرد چنانچه وی هرچه زودترآزاد نشود خواهد مرد. لورنزو دلوی پسر خانم بتانکور در پاريس به خبرنگاران گفت مادرش به بيماری هپاتيت B دچار است و چنانچه بزودی خون به او تزريق نشود تلف خواهد شد.

مقامهای فرانسوی می گويند پيشتر در باره آزادی گروگان با رائول ريس يکی از رهبران فارک تماس گرفته بودند اما وی در حمله ارتش کلمبيا به اکوادور کشته شد.

قرار است در ازای آزادی خانم بتانکور شماری از زندانيان گروه فارک توسط دولت کلمبيا آزاد شوند.

ونزوئلا که پيشتر در جريان آزاد سازی شماری از گروگانهای فارک مداخله کرد اين بار مشارکتی نداشته و در عوض دولتهای اسپانيا و سويس نقش ميانجيگرانه را برعهده گرفته اند.

XS
SM
MD
LG