لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

رهبر اوپوزيسيون زيمبابوه مدعی پيروزی در انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی شد


مورگان جانگرای، رهبر اپوزيسيون زيمبابوه، مدعی پيروزی در انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی شده است.

دبيرکل «جنبش برای تغيير دمکراتيک» به رهبری جانگرای امروز (چهارشبه) در يک کنفرانس خبری در حراره گفت بر اساس نتايجی که در خارج از حوزه های رای گيری بدست آمده، جانگرای پنجاه و سه درصد رای ها را کسب کرده است که انتخابات دور دوم را غيرلازم می سازد.

برايت ماتونگا، معاون وزارت اطلاعات زيمبابوه و عضو حزب حاکم، ادعای پيروزی جنبش را نادرست دانست. او در گفت و گوئی با بی بی سی آنرا يک «خوش خيالي» توصيف کرد و گفت حزب بايد در انتظار اعلام نتايج رسمی باقی بماند.

رسانه های دولتی زيمبابوه می گويند نتايج غير رسمی انتخابات رياست جمهوری در روز شنبه حاکی است که نه جانگرای و نه رابرت موگابه رييس جمهوری هيچکدام بيش از نيمی از رای ها را بدست نخواهند آورد و رای گيری بايد به دور دوم کشيده شود.

نتايج رسمی نشان می دهد که حزب موگابه احتمالا کنترل پارلمان را از دست خواهد داد. کميسيون انتخابات امروز گفت جنبش برای تغيير دمکراتيک و جناح انشعابی آن با کسب ۱۰۵کرسی از ۲۱۰ کرسی پارلمانی جلوتر هستند. حزب حاکم با بيش از ۹۰ کرسی اندکی عقب تر است.

کميسيون انتخابات هنوز هيچ نتيجه ای از رای گيری را منتشر نکرده است. اما پيشتر يک جمع بندی غير رسمی، که بوسيله ائتلافی از گروه های جامعه مدنی زيمبابوه انجام گرفت، نشان داد جانگرای با ۴۹ مميز ۴ دهم درصد از موگابه با ۴۱ و ۸ دهم درصد جلوتر است.

جامعه بين المللی از کميسيون انتخابات خواسته است نتايج کامل رای گيری را بسرعت منتشر کند.

موگابه از زمان استقلال زيمبابوه در سال ۱۹۸۰ بر آن کشور حکومت کرده است. طرفدارانش او را به عنوان قهرمان جنبش استقلال طلبانه کشور تحسين می کنند، اما منتقدين می گويند سياست های موگابه اقتصاد زيمبابوه را نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG