لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

بی بی سی:جمهوری اسلامی ايران و اسرائيل منفی ترين اثر را در جهان بجا گذاشته اند 


يک نظر سنجی جديد بی بی سی راجع به نظرات جهانی نسبت به کشورهائی مشخص، حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ايران و اسرائيل منفی ترين اثر را در جهان از خود بجا گذاشته اند.

اين نظر سنجی نشان ميدهد که جمهوری اسلامی ايران امسال نيز نسبت منفی پنجاه و چهاردرصدی سال گذشته را حفظ کرده است، حال آنکه نظر منفی راجع به اسرائيل، با چند درصد کاهش، به پنجاه و دو درصد تنزل کرده است. پاکستان با پنجاه درصد، در رديف سوم است.

آلمان، با کسب پنجاه و شش درصد نظرات مثبت، مثبت ترين نفوذ را در جهان از خود بجا گذاشته است، و ژاپن نيز در رديف بعدی است.

اين نظر سنجی همچنين از افزايش نظرات مثبت به آمريکا حکايت دارد. امسال سی و پنج درصد پاسخ دهندگان گفته اند آمريکا اثری مثبت در جهان از خود بجا گذاشته است، حال آنکه اين نسبت در سال گذشته سی و يک درصد بود. کورت والکر، يک مقام وزارت امورخارجه آمريکا در مصاحبه ای با بی بی سی با اذعان به منفی بودن وجهه جهانی آمريکا در چند سال گذشته گفت سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ ، به سبب جنگ عراق، سالهائی خلاف قاعده و معمول بوده است.

در اين نظر سنجی ، که بخشی از يک نظر سنجی منظم از عقايد جهانی است، هفده هزار نفر از سی و چهار کشور جهان شرکت داشتند. نظر سنجی از شرکت کنندگان خواستار طبقه بندی برزيل، بريتانيا، چين، فرانسه، آلمان، هند، ايران، اسرائيل، ژاپن، کره شمالی، پاکستان، روسيه، آمريکا و اتحاديه اروپا شده بود.

XS
SM
MD
LG