لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۶

نخست وزير عراق عمليات نظامی در بصره را موفقيت آميز توصيف کرد


نخست وزير عراق، نوری المالکی، می گويد عمليات نظامی با هدف ضربه زدن به شبه نظاميان شيعه در بندر جنوبی بصره با موفقيت انجام گرفت.

مالکی همچنين امروز (سه شنبه) گفت دولت وی در نظر دارد ده هزار سرباز بيشتر استخدام کند، و اقداماتی را انجام خواهد داد تا خدمات شهری را بهبود بخشد.

مقامات عراقی گفته اند تعداد قربانيان نبرد بين شبه نظاميان شيعه و نيروهای انتظامی در جنوب کشور باعث شده تا، از ماه اوت گذشته تا بحال، ماه مارس خونين ترين ماه برای شهروندان عراقی به حساب آيد.

ارقام جمع آوری شده از وزارت دفاع، کشور، و بهداری نشان می دهد که در ماه مارس ۱۰۷۹ نفر از شهروندان غير نظامی و نيروهای انتظامی کشته شده اند. اين رقم دوبرابر تعداد کشته شدگان عراقی در ماه فوريه است.

ارقام ماه مارس شامل ۹۲۳ نفر از کشته شدگان غير نظامی است.

در هفته گذشته دستکم ۴۰۰ نفر در نبرد بين وفاداران روحانی شيعه، مقتدا الصدر، با نيروهای عراقی و نيروهای ائتلاف در بغداد و بصره کشته شدند.

روز يکشنبه الصدر جنگجويانش را از خيابانها فراخواند، و اين موجب شد مقامات نيز مقررات حکومت نظامی را در بغداد لغو کنند.

روبرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، گفت بروز خشونت در جنوب عراق تغييری در برنامه خروج بخشی از نيروهای آمريکايی ظرف ماه های آينده از عراق نمی دهد. وی ضمن سخنان ديروز (دوشنبه) خود در دانمارک از تلاش های نخست وزير نوری المالکی در مقابله با شبه نظاميان وابسته به مقتدا الصدر در بصره، که مرکز صنعت نفت عراق است، تقدير به عمل آورد.

به گفته قانون گذاران عراقی، مقامات جمهوری اسلامی در دستيابی به آتش بس با مقتد الصدر کمک کردند. آنها گفتند چند تن از سياستمداران عراق که روابط نزديکی با نوری المالکی دارند، با سفربه ايران از مقامات جمهوری اسلامی خواستند به مقتدی صدر فشارآورند که خشونت را متوقف سازد.

XS
SM
MD
LG