لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

بوش از عضويت اوکرائين و گرجستان در ناتو حمايت به عمل آورد


جورج بوش، رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، بارديگر بر حمايت خود از آغاز روند به عضويت درآمدن گرجستان و اوکرائين در ناتو قويا تاکيد گذاشت.

پرزيدنت بوش، پس از پايان گفتگوهايش در کی يف با ويکتور يوشچنکو، رئيس جمهوری اوکرائين، امروز (سه شنبه) از شرکت اوکرائين در کليه عمليات بين المللی ناتو تقدير به عمل آورد.

روسای جمهوری دو کشور بار ديگر منويات گذشته خود را تکرار کردند که گسترش ناتو به هيچ عنوان خطری برای روسيه محسوب نمی شود، و موکدا اصرار کردند که وقتی مساله عضويت اوکرائين در جلسه آتی ناتو هفته آينده در بوخارست به رای گذاشته شود، مسکو از حق وتو در آن برخوردار نخواهد بود.

نخست وزير فرانسه، فرانسوآ فيلون، به راديو اينتر در پاريس گفت دولت متبوعش از روند عضويت دو جمهوری سابق شوروی حمايت ننموده، و در حقيقت دادن تائيديه يکپارچه و متفق القولی که لازمه پيوستن به ناتوست را از ايشان دريغ خواهد کرد.

رئيس جمهوری آمريکا در اظهاراتش در کی يف همچنين متذکر شد که آمريکا قصد ندارد برای کاهش مخالفت های شوروی با نصب نظام دفاع موشکی در اروپای مرکزی از پشتيبانی از عضويت اوکرائين و گرجستان دست بردارد.

يوشچنکو به نوبه خود بر اهميت حق حاکميت اوکرائين تاکيد ورزيد و مصرا گفت که کشور متبوعش در راه درستی گام بر می دارد.

روسيه به شدت با گسترش بيشتر ناتو مخالف است. مسکو همچنين قويا با نصب نظام دفاع موشکی آمريکا در اروپای مرکزی مخالفت کرده است. به اصرارواشنگتن هدف از نصب نظام موشکی دفاع در مقابل دولتهای سرکشی چون جمهوری اسلامی است.

پرزيدنت بوش، امروز پيش از خاتمه بخشيدن به ديدارش از کی يف، به يک کليسای قرن يازدهم ميلادی، موسوم به راهبه مقدس سوفيا، سرخواهد زد و در مراسم يادبود قربانيان قحطی سال ۱۹۳۳ شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG