لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

مدير سازمان سيا: دولت ايران هنوز به ساختن جنگ افزار اتمی علاقه مند است


مدير سازمان سيا: دولت ايران هنوز به ساختن جنگ افزار اتمی علاقه مند است
مدير سازمان سيا: دولت ايران هنوز به ساختن جنگ افزار اتمی علاقه مند است

مایکل هایدن، مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا، می گوید به باور وی دولت ایران هنوز به ساختن جنگ افزار اتمی علاقه مند است. او در مصاحبه ای در برنامه "ملاقات با مطبوعات" که از شبکه خبری ان بی سی پخش شد گفت :
**** اگر ایران علاقه ای به حفظ گزینه تولید اسلحه اتمی نمی داشت، و ، شاید حتی فراتر از این، اگر قبلا در این مورد تصمیم نگرفته بود، چرا مایل است بابت کارهایی که اینک انجام می دهد چنين بهای گزافی را در سطح بین المللی بپردازد؟

در ماه مارس، شورای امنیت سازمان ملل متحد سومین دور قطعنامه ها را علیه ایران بدلیل خودداری از متوقف ساختن فعالیت غنی سازی اورانیوم تصویب کرد. اورانیوم غنی شده می تواند برای تولید ماده اصلی جنگ افزار اتمی بکار رود. افزون بر این، ایالات متحده سلسله طرح هایی را پیشنهاد کرده است که توانائی ایران را برای استفاده از سیستم مالی بین المللی برای حمایت از برنامه غنی سازی اورانیوم و فعالیت های تروریستی آن کاهش می دهد.

در همین حال، در تلاشی برای تشویق ایران به رعایت تعهدات صلحجويانه اتمی خود، ایالات متحده، همراه با بریتانیا، روسیه، چین ، فرانسه و آلمان، مجموعه ای از مشوق های مالی، اقتصادی و تکنیکی به دولت ایران، در صورت موافقت با تعلیق برنامه غنی سازی، پیشنهاد کرده اند.

هایدن، مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا می گوید؛ وقتی موضوع به ایران می رسد، قضاوت در باره نيات آن دولت بسیار دشوار می شود:
****بنابراین، ما مجبور هستیم بر اساس اقداماتی که انجام می گیرد عمل کنیم. حال اين پرسش مطرح می شود که چرا تولید ماده اتمی در تاسیسات نطنز ادامه دارد؟ آنها، یعنی رهبران دولت ایران، می گویند برای مقاصد غیر نظامی است، و با این حال... کشورهای سراسر جهان به آنها پیشنهاد کرده اند این ماده را تحت کنترل هایی تحویل ايران دهند تا بتوانند برنامه اتمی غیر نظامی خود را اجرا کند. اما دولت ایران آنرا رد کرده اند.

مایکل هایدن رئیس سی آی ا گفت: وقتی دقيقأ به این موضوع بنگرید، و می ببنید که نه فقط ایالات متحده، بلکه شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم هایی وضع می کند، این سئوال پیش می آید که اگر دولت ايران در اندیشه فراهم آوردن تکنولوژی تولید ماده اتمی مورد نیاز اسلحه بدون کنترل های بین المللی نیست، پس چرا چنین مسیری را دنبال می کند؟

مایک مک کونل، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمريکا نیز اخیرا درباره ایران و تهدیدهای دولت تهران سخن گفت و اظهار داشت: بزرگترین نگرانی من در حال حاضر تسلیحات اتمی ایران است. او یادآور شد که اگر ایران به چنین تسلیحاتی دست پیدا کند، توازن و تعادل سياسی در دینامیک ها و محاسبات در خاورمیانه دستخوش دگرگونی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG