لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

آمريکا از دالايی لاما در برابر اتهامات چين دفاع کرد و او را مرد صلح ناميد


ايالات متحده می گويد دالائی لاما مرد صلح است و اتهامات دولت چين مبنی بر اينکه رهبر روحانی تبعيدی تبت در چين خشونت را هماهنگ می سازد رد می کند.

تام کيسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، امروز (سه شنبه) اين نظر را در واشنگتن با خبرنگاران در ميان گذاشت، و همچنين اتهامات چين را که دالائی لاما سرگرم طرح ريزی حملات انتحاری است، مردود دانست.

کيسی گفت مطلقا دليلی وجود ندارد که نشان دهد دالائی لاما می خواهد غير از گفت و شنود با چين به کار ديگری دست بزند.

سخنگوی وزارت امنيت عمومی چين امروز در پکن به خبرنگاران گفت طرح بعدی نيروهای استقلال طلب تبت اين است که جوخه های انتحاری تشکيل دهند. او توضيح ديگری نداد، اما دالائی لاما را مسئول خشونت های اخير که از لهاسا، پايتخت تبت، به ديگر مناطقی تبتی نشين در چين کشيده شده است، دانست.

سخنگو اين نظر را هنگام اعلام جزييات تحقيقاتی که در مورد ناآرامی های اخير در تبت انجام گرفته است ابراز داشت.

دولت در تبعيد تبت نيز ادعاهای چين را نادرست دانسته و ابراز نگرانی کرده است که چينی ها ممکن است خود را به لباس تبتی ها در آورند و برای بی اعتبار ساختن فعالان تبتی حملاتی را تدارک ببينند.

از هنگامی که اعتراضات مسالمت آميز در ماه گذشته آغاز شد و بعد به حشونت گراييد، چين دالائی لاما را به حمايت پنهانی از استقلال تبت و دامن زدن به ناآرامی متهم کرده است. دالائی لاما خواهان آرامش شده و گفته است آنچه اومی خواهد خود مختاری بيشتر برای تبت است ، نه استقلال.

XS
SM
MD
LG