لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

صحت انتخابات هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی در ۳۶ حوزه انتخابيه مورد تاييد قرار گرفت


مقامات جمهوری اسلامی نتايج به چالش گرفته شده انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۳۶ حوزه انتخاباتی سرتاسر کشور از جمله حوزه انتخابيه تهران، را مورد تائيد قرار دادند.

سخنگوی شورای تندروی نگهبان، عباسعلی کدخدايی، گفت پرونده انتخابات هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شده در ۲۴ اسفند سال ۸۶ در حوزه‌های انتخابيه ورامين، بهار و كبودرآهنگ، تاكستان، قزوين و آبيك و البرز، تهران و ری و شميرانات و اسلامشهر، اصفهان، بستان آباد، گچساران، كرمان و راور، ميناب و رودان و جاسك، شادگان، بندر لنگه ، بستك و پارسيان، كاشان ، آران و بيدگل، گلپايگان و خوانسار، برخوار و ميمه، اردستان، نجف آباد، شهرضا و سميرم سفلا، پاكدشت، تبريز و آذرشهر و اسكو، زرند و كوهبنان، خلخال و كوثر، ماكو و چالدران، رفسنجان، مسيحيان ارمنی شمال ايران، كليميان، زرتشتيان، مسيحيان آشوری و كلداني، مسيحيان ارمنی جنوب ايران، دزفول، شوش، كهگيلويه و بهمئي، نقده و اشنويه، خوی، گرمی و سپيدان در جلسات شورای نگهبان مطرح و صحت انتخابات حوزه‌های مذكور مورد تاييد قرار گرفت.

بااين حساب شورای نگهبان صحت انتخابات در بيش از يکصد حوزه از مجموع ۲۰۷حوزه انتخابيه را مورد تائيد قرار داده است.

نامزدان اصلاح طلب در تهران خواستار بازشماری آرای انتخاباتی شده بودند. نامزدهای اصول گرا ۱۹ کرسی از ۳۰ کرسی نمايندگی حوزه تهران را در نخستين دور رای گيری به خود اختصاص دادند. اصلاح طلبان اميدوارند که بتوانند در دومين دور رای گيری ها بقيه کرسی ها را به خود اختصاص بدهند.

اصلاح طلبان تاکنون تقريبا ۴۰ کرسی از ۲۹۰ کرسی قوه مقننه از سراسر ايران را از آن خود کرده اند. اين برابر تعدادی است که پيش از اين هم در اختيار داشتند. اصول گرايان می گويند انتظار دارند اکثريت سه چهارمی خود را کماکان حفظ کنند.

دور دوم انتخابات قرار است ششم ارديبهشت برگزار شود.

وظيفه شورای نگهبان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران محافظت و ديده بانی تعريف شده، ليکن اکنون کانديداهای انتخاباتی را نيز غربال می کند.

XS
SM
MD
LG