لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

بنا بر نتايج مقدماتی انتخابات پارلمانی زيمبابوه دولت و اپوزيسيون رای مساوی آورده اند


نتايج مقدماتی انتخابات زيمبابوه که از جانب کميسيون انتخابات اين کشور منتشر شده، حاکی است که دولت و حزب عمده اپوزيسيون در انتخابات پارلمانی اين کشور بطور مساوی رای آورده اند.

کميسيون انتخاباتی امروز (دوشنبه) اعلام کرد حزب پرزيدنت روبرت موگابه و اپوزيسيون «جنبش تغييرات دمکراتيک» هرکدام ۱۲ کرسی از مجموع ۲۱۰ کرسی پارلمان را به خوداختصاص داده اند. نتايج انتخابات رياست جمهوری هنوز اعلام نشده است.

پيش از هرگونه اعلام نتايج رسمی، جنبش تغييرات دمکراتيک گفته بود به پيروزی چشمگيری در برابر پرزيدنت موگابه، حاکم زيمبابوه در ۲۸ سال گذشته، و هوادارانش دست يافته است. اما تاخير در اعلام نتايج رسمی، تقريبا ۳۶ ساعت پس از بسته شدن رای گيری، به گمانه زنی هايی مبنی بر احتمال تقلب در رای گيری ميدان داده است.

مسول کميسيون انتخابات تقصير اين تاخير را متوجه وجود پيچيدگی هايی در رای گيری دانسته که لازمه اش دقت در شمارش آرا و گرفتن تائيديه برای شمارش است.

درحاليکه پليس ضد شورش در خيابان های پايتخت کشيک می دادند، سفارت آمريکا در حراره گفت موقعيت سياسی متزلزل امکان بروز خشونت را در سراسر زيمبابوه افزايش داده است. سفارت آمريکا به شهروندان آمريکايی مقيم زيمبابوه هشدار داده است تا خود را به اماکن امن برسانند.

XS
SM
MD
LG