لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

صدراعظم آلمان در مراسم گشايش بازی های المپيک پکن شرکت نخواهد کرد


به گفته مقامات آلمانی، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تصميم گرفته است تا در مراسم گشايش بازی های المپيک در پکن شرکت نجويد.

وزير امور خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاين ماير، هفته پيش اعلام کرد که مرکل از اين مراسم دوری خواهد کرد. اشتاين ماير اضافه نمود که او و وولفگانگ شابل، وزير کشور در امور ورزشی، نيز در اين مراسم شرکت نخواهند کرد.

سه شنبه هفته پيش رئيس جمهوری فرانسه، نيکولا سارکوزی، پيشنهاد تحريم مراسم گشايش المپيک را مطرح کرده بود.

چندين تن از وزرای امور خارجه اتحاديه اروپا، که هم اکنون برای شرکت در مذاکرات دو روزه ای در اسلوانيا بسر می برند، در ارتباط با اين بحران فعلا سياست «صبر و انتظار» را در پيش گرفته اند. موضع رسمی اتحاديه اروپا تا کنون اين بوده که خواستار خويشتن داری شود، و از چين خواسته است با رهبر روحانی و تبعيدی تبت، يعنی دالايی لاما، بر سر حقوق فرهنگی تبت باب مذاکره را بگشايد.

پارلمان اروپا، که تاثير مستقيمی بر سياست خارجی اتحاديه اروپا ندارد، از دالايی لاما دعوت به عمل آورد تا در جلسه اين پارلمان حضور به هم رسانيده و در مورد خواسته ها و برنامه هايش صحبت کند. با اين همه، انتظار نمی رود يک تحريم تمام و کمال، آنگونه که آمريکا در المپيک ۱۹۸۰ مسکو به مرحله اجرا درآورد، بوقوع بپيوندد.

چندين اسپونسور المپيک از قبيل کوکاکولا، سمسانگ، لنوو، همچنان از بازی های پکن که از ۱۸ مرداد آغاز می شود حمايت می کنند. شرکت سازنده کفش های آديداس گفته است از وضعيت تبت آگاه است، اما تحريم بازی ها سازنده نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG