لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

فرستاده آمريکا ميگويد برنامه چين برای ديدار ديپلمات ها از پايتخت تبت توام با محدوديت بود


دیپلمات های بیش از دوازده کشور، از جمله ایالات متحده، روز شنبه در گشتی که دولت چین تصویب کرده بود، از لهاسا پایتخت تبت دیدن کردند.

سفارت امریکا در پکن در اطلاعیه ای گفت این دیدار، که در پی اعتراضات ضد دولتی اخیر در لهاسا صورت گرفت، کاملا برنامه ریزی شده بود و شرکت کنندگان قادر نبودند از برنامه رسمی منحرف شوند یا مستقلا حرکت کنند.

هیات ها همچنین اجازه نداشتند بدون نظارت ماموران با ساکنان محل گفت و گو کنند.

سفارت امریکا گفت فرستاده آن از مقامات چین خواست خویشتنداری نشان دهند، با معترضین به گفت و گو بنشینند و به حق اساسی تمام شهروندان برای بیان مسالمت آمیز باورها و نگرش های مذهبی و سیاسی خود احترام بگذارند.

گشت دیپلمات ها از لهاسا دو روز پس از دیدار مشابه خبرنگاران خارجی صورت گرفت که حدود سی راهب معبد " جوخانگ" آنرا برهم زدند. آنها از نبود آزادی مذهبی شکایت داشتند.

چین گفته است راهبان را مجازات نخواهد کرد. اما مقامات می گویند هیچیک از صد و هفده راهب اجازه نخواهند داشت از معبد خارج شوند تا آن که مقامات تحقیقات خود را در این مورد که آیا برخی ار آنان در اعتراضات خشونت امیز شرکت داشتند یانه، تکمیل کنند.

شامگاه جمعه، رسانه های دولتی چین گفتند دولت به خانواده های غیر نظامیانی که روز چهاردهم مارس در لهاسا کشته شدند، معادل بيست و هشت هزار دلار غرامت خواهد پرداخت.

روز جمعه همچنین تبعیدیان تبتی گفتند بیش از صد راهب بودائی در ناحیه ای در استان سی چوان، در چین، بازداشت شدند.

تظاهرات مسالمت آمیز در لهاسا روز دهم مارس ، در سالگرد قیام نافرجام سال ۱۹۵۹ علیه حکومت چین آغاز شد؛ چهار روز بعد به آشوب کشیده شد و در پی آن دولت به سرکوب معترضین پرداخت.

XS
SM
MD
LG