لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

کنفرانس سران عرب بدون حضور سران کشورهای خاورميانه درپايتخت سوريه گشايش يافت


کنفرانس سران کشورهای اتحاديه عرب امروز، شنبه، در دمشق پايتخت سوريه گشايش يافت، اما بسياری از سران کشورهای منطقه آن را تحريم کرده بودند.

بشار الاسد رئيس جمهوری سوريه در سخنرانی افتتاحيه کنفرانس از کشورش در مقابل اتهامات حاکی از مداخله در امور سياسی لبنان دفاع کرد.

آقای اسد گفت سوريه، بعکس، بيش از يک سال است که برای مداخله در لبنان زير فشار است. آقای اسد گفت کليد ثبات سياسی در لبنان به دست خود لبنانی هاست

آقای اسد پيشتر از نمايندگان بيست و دو کشور عضو اين اتحاديه ، از جمله الجزاير، کويت، ليبی، سودان و تونس استقبال کرده بود

سران بيش از ده کشور، از جمله حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر، ملک عبدالله پادشاه اردن و فئواد سينيورا نخست وزير لبنان، که همگی متحدان نزديک آمريکا هستند، در کنفرانس شرکت نداشتند. اين کشورها که سوريه را به دخالت در امور سياسی لبنان متهم کرده اند، نمايندگانی سطح پائين به کنفرانس دمشق فرستاده اند.

آقای سينيورا ميگويد دمشق راه را بر تلاش های لبنان برای انتخاب يک رئيس جمهوری جديد بسته است.

لبنان از نوامبر گذشته که دوره رياست جمهوری اميل لحود به سر رسيد فاقد رئيس جمهوری است. پارلمان لبنان روز دوشنبه رای گيری بمنظور انتخاب رئيس جمهوری را برای هفدهمين بار به تعويق انداخت، که ناشی از ادامه بن بست ميان ائتلاف حاکم مورد حمايت غرب و اپوزيسيون مورد حمايت سوريه است. دو طرف نتوانسته اند در مورد تقسيم قدرت در يک دولت جديد به توافق برسند.

عمرو موسی دبيرکل اتحاديه عرب ميگويد تمامی مسائل مهم ، از جمله بحران سياسی لبنان ، در کنفرانس مورد بحث و تبادل نظر قرار ميگيرد.

XS
SM
MD
LG