لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

رايس برای پيشبرد مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان به خاورميانه رفت


کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا رهسپار خاورمیانه شده است تا مذاکرات صلح یین اسرائیل و فلسطینیان را پیش ببرد، اما انتظار پيشرفت وگشايشی عمده کم است .

خانم رایس در اين سفر سه روزه در ملاقات با رهبران اسرائيلی و فلسطينی سعی خواهد کرد هدف امریکا را در دست یابی به يک توافق صلح ، پیش از اتمام دوران رياست جمهوری پرزیدنت بوش در ژانویه ۲۰۰۹ ، تشویق کند.

مذاکرات صلح بدلیل حملات راکتی فلسطینیان از غزه به داخل اسرائيل، و توسعه محله های یهودی نشین در کرانه غربی و شرق اورشلیم، متوقف شده است.

محمود عباس رییس تشکیلات خود مختار فلسطینی روز شنبه در سخنانی در اجلاس سران عرب در دمشق، پایتخت سوریه، از توسعه محله ها انتقاد کرد. او همچنین گفت چند ماه آینده از نظر رسیدن به صلح با اسرائیل تعیین کننده خواهد بود. آقای عباس گفت اگر تا پایان سال راه حلی پیدا نشود، تنش در منطقه تجدید خواهد شد.

اسراییل با آقای عباس مذاکره ميکند، که ریاست دولت خودمختار فلسطظینی را در کرانه غربی بر عهده دارد. اما حکمرانی بر نوار غزه را گروه ستيزه گر اسلامی حماس بر عهده دارد که در ماه ژوئن پس از شکست دادن نیروهای جناح فتح آقای عباس آنجا را تصرف و تحت کنترل درآورده است.

حماس حاضر نیست خشونت را محکوم کند یا اسراییل را برسمیت بشناسد.

در عمليات تهاجمی اخیر اسرائیل علیه ستیزه گران فلسطینی در غزه بیش از ۱۲۰ تن کشته شدند. اسرائيل اين عمليات را برای متوقف کردن حملات راکتی فلسطينيان به جنوب اسرائيل انجام داد.

XS
SM
MD
LG