لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

خبرهای ايران در برنامه تلويزيونی خبرها و نظرها


به گفته یکی از مقامات نظامی جمهوری اسلامی عاملان تیراندازی به اتوبوس کاروان راهیان نور دستگیر شدند.بنا به گفته سرتیپ محمد تقی خادمی معاون هماهنگیِ بنیادی موسوم به حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس دو فرد مسلح موتورسوار که از راه دور اقدام به شلیک گلوله به سوی اتوبوس حامل بازیدکنندگان مناطق جنگی ِ نموده بودند توسط ماموران نیروی انتظامی دستگیر و بازجویی از آنها آغاز شده است. وی افزوده است بر اثر این تهاجم مسلحانه هشت نفر مجروح شده اند که بلافاصله به مراکز درمانیِ اهواز انتقال داده شده اند. بنا به گفته سرتیپ محمد خادمی مسافران این اتوبوس از شهر تایباد ِ مشهد به منظور دیدار از منطقه عملیاتیِ دهلاویه مورد حمله افراد مسلح قرارگرفته اند. این مقام نظامی روز گذشته گفته بود که بازداشت شدگان از اعضای گروههای تجزیه طلب هستند و هدفشان ایجاد تشنج در فضای فرهنگیِ استان خوزستان بوده است.

دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای نسبت به دستگیری بیش ازسی تن در یک میهمانی خصوصی در اصفهان اعتراض کرده است. دیده بان حقوق بشر می گوید این افراد اوائل اسفندماه بازداشت شده اند. بازداشت شدگان متهم به روابط همجسنگرایانه شده اند. در بیانیه دیده بان حقوق بشر آمده است: دستگیری این عده در یک میهمانی خصوصی حکایت از شکنندگی حقوق اولیه در کشوری دارد که درآن قدرت پلیس ، همواره تضعیف کننده حریم شخصی مردم بوده است. این سازمان خواستار آزادی این افراد از سوی دولت ایران شده است. جو استورک معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر میگوید: وقتی پلیس برای اجرای نوعی اخلاقیات دائم در منازل را میشکند، بدان معناست که به حریم خصوصی مردم تجاوز میکند. در بیانیه دیده بان حقوق بشر آمده است: نظام سرکوبگر ایران با کنترل لباس، رفتار و زندگی شخصی ، مردم ناقض حقوق اولیه بشر است. در بخشی از این بیانیه آمده است: سازمان دیده بان حقوق بشر طی مصاحبه های وسیع با مردان و زنان داخل و خارج از ایران اسنادی از دستگیری و شکنجه های وسیع و خودسرانه به دلیل گرایشهای جنسی یا هویت جنسی افراد تهیه کرده است. محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران سال گذشته طی سخنانی در دانشگاه کلمبیا گفت در ایران همجسنگرایی وجود ندارد.

تجمع کارگران شرکت صنعتیِ دریاییِ ایران صدرا وارد پنجمین روز شد. یکی از کارگران تجمع کننده در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی خاطرنشان کرده است که شرکت ایران صدرا در بیست و هشتم اسفندماه سال گذشته با چهارصد کارگر بومیِ این شرکت تسویه حساب و ما را بیکار کرده است. وی افزوده است هم اکنون تنها بهانه مسئولان این شرکت برای کارگران بومی فقدان کار و سفارش است.وی با اشاره به اینکه مسئولان از واژه خصوصی سازِ دولت سوء استفاده کرده اند افزود شرکت صدرا پذیرای سیل عظیم پیمانکاران و نیروهای غیربومی از شمال و جنوب کشور است. یکی دیگر از کارگران افزوده است چرا باید کارگری که تا بازنشستگی اش فقظ چهار ماه باقی مانده از کار بیکار شود و به دنبال بیمه بیکاری باشد.

بر اثر سقوط یک هلی کوپتر نیروهای پلیس در استان اذربایجان شرقی پنج سرنشین آن کشته شدند. بنا به گفته فرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان شرقی این بالگرد نیروی انتظامی عصر روز گذشته در نزدیگی کوههای اوشان سقوط کرده و علاوه بر کادر پروازی رییس پلیس پیشگیریو رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان اذربایجان شرقی کشته شده اند.

وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه ایی اعلام کرده است که مدارس کشور در روزهای چهاردهم و پانزدهم فروردین ماه تعطیل نیست و کلیه کلاسهای درس دایر خواهند بود.

فریدون آدمیت مورخ برجسته مشروطیت پس از تحمل یک دوره بیماری در هشتاد و هفت سالگی درگذشت. فریدون آدمیتبا پیروی از اصول تاریخ نگاری علمی و مدرن شرایط مواجهه اولیه ایران را با مدرنیته در متون تحقیقی به ثبت رسانده است. از جمله آثار وی اندیشه های میرزا آقاخان کرمانی، اندیشه های میرزا فتحعلی آخوندزاده، اندیشه های طالبوف تبریزی، اندیشه ترقی و حکومت قانون، و فکر دموکراسیِ اجتماعی در نهضت مشروطیت ایران را می توان نام برد.

با افزایش برخوردها میان شبه نظامیان شیعه عراق با ارتش آن کشورنیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در عراق اعلام کردند: کلیه مرزهای عراق با ایران را بمنظور جلوگیری از ارسال مهمات برای شورشیان عراق بسته اند. امریکا همواره جمهوری اسلامی را به حمایت از شبه نظامیان شیعه عراق متهم کرده و میگوید: این کشور در تهیه سلاح و مهمات، آموزش و تأمین منابع مالی گروههای شورشی مسلح شیعه دخالت دارد و باکمک به این گروهها خشونت ها را درعراق دامن میزند. ایران این اتهام را رد میکند.

XS
SM
MD
LG