لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

سپاسگزاری بوش از استراليا بدليل اعزام سرباز به عراق و افغانستان


پرزیدنت بوش از استرالیا به دلیل اعزام سربازانی به افغانستان و عراق سپاسگزاری کرده است. آقای بوش این موضوع را امروز در کاخ سفید در دیداری با با کوین رود، نخست وزیر استرالیا عنوان کرد و سپس در کنفرانس خبری مشترکی گفت آنها در باره تجارت آزاد و اقتصاد، برمه و ایران و نیز کره شمالی و مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمای بحث کردند.

کوین رود، اتحاد دیرینه بین ایالات متحده و استرالیا را یاد آور شد و گفت یقین دارد که اتحاد آنها نیرومند است و در آینده بیشتر تقویت خواهد شد. استرالیا تصمیم گرفته است ۵۵۰ سرباز خود را از عراق خارج کند، با این حال هنوز یک هزار سرباز در افغانستان دارد، و آقای رود گفت: حضور کشور او در افغانستان طولانی خواهد بود.

پیشتر، اسکات استانزل، سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات متحده بر تعهدی که استرالیا نسبت به عراق بر عهده گرفته است ارج می گذارد.

استیفن هادلی، مشاور امنیت ملی پرزیدنت بوش اظهار داشت مهم است که اتحاد با استرالیا نیرومند باشد و تحت رهبری جدید آن تقویت شود. از زمان پیروزی حرب کارگر استرالیا در انتخابات پارلمانی سال پیش، این نخستین بار است که کوین رود، رهبر حزب، به واشنگتن سفر می کند.

جان هوارد نخست وزیر محافظ کار پيشين، متحد سرسخت آقای بوش ، بویژه در استقرار سربازان استرالیائی در عراق، بود. کوین رود همچنین با تصویب پروتکل کیوتو، که پرزیدنت بوش با آن مخالف است، موضع هوارد نسبت به پدیده گرم شدن آب و هوا را تغییر داد.

XS
SM
MD
LG