لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

چين: راهبانی که گشت خبرنگاران را مختل کردند مجازات نخواهند شد


چین می گوید راهبانی را که یک گشت خبرنگاران در لهاسا پایتخت تبت را مختل کردند، مجازات نخواهد کرد. حدود ۳۰ راهب بودائی معبد "جوخانگ" روز پنجشنبه به جلسه ای که خبرنگاران و فرستادگان رسانه ها، با راهنمائی مقامات چین در آن حضور داشتند، هجوم بردند و از نبود آزادی مذهبی شکایت کردند. آنها همچنین ادعای پکن را که دالائی لاما ، رهبر روحانی تبت، در پشت سر اعتراضات اخیر علیه حکومت چین قرار داشت، نادرست دانستند.

بایما چیلین، معاون دولت تبت، که در کنترل چین قرار دارد، روز جمعه گفت راهبان سعی داشتند " افکار عمومی جهان را منحرف کنند." با این حال، به گفته او، آنها آسیب نخواهند ديد یا بازداشت نخواهند شد. او همچنين می گوید مقامات، به هیچیک از ۱۱۷ راهب معبد "جوخانگ"، در حالی که از برخی از راهبان در باره نقش آنها در اعتراضات خشونت بار تحقیق می کنند، اجازه نمی دهند معبد را ترک کنند.

دالائی لاما روز جمعه گفت رسانه های رسمی چین برای نشان دادن ناآرامی های اخیر در تبت، از آنچه او آنرا "تصویرهای فریبکارانه و تحریم شده" نامید؛ استفاده می کنند. دالائی لاما هشدار داد که چنین اقدامی می تواند برتنش در منطقه دامن بزند و به خشونت بیشتر منجر شود.

در این میان، انتظار می رود دیپلمات های بیش از ۱۲ کشور، از جمله ایالات متحده، امروز و فردا - شنبه - با دالائی لاما، در جریان گشتی که دولت چین ترتیب داده است، ملاقات کنند. مقامات امریکائی می گویند آنها سعی دارند امکان دسترسی آزادانه به دیگر بخش های تبت را فراهم آورند.

تظاهرات مسالمت آمیز در لهاسا روز ۱۰ مارس، در سالگرد قیام نافرجام سال ۱۹۵۹ علیه حکومت چین آغاز شد. چهار روز بعد به شورش هایی در لهاسا تبدیل شد، و بدنبال آن ارتش نیروهای امنیتی و نظامی چین به سرکوب معترضین پرداختند. رسانه های دولتی چین بارها دالائی لاما را مسئول هماهنگ ساختن شورش دانسته اند. او این اتهام را رد کرده است.

گروه های تبعیدی تبت می گویند در جریان سرکوب در لهاسا و شهر های دیگر، دست کم ۱۴۰ تبتی کشته شدند. مقامات در پکن می گویند بیش از ۴۰۰ نفر - که اکثرا تبتی و نیز برخی از چینی های " هان" بودند - به اتهام درگیری در شورش های ۱۴ مارس در لهاسا بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG