لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

تهران ميگويد دولت های اروپائی بايد نمايش فيلم هلندی فتنه را متوقف کنند


وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ايران ميگويد دولت های اروپائی بايد برای متوقف ساختن نمايش فيلمی از يک قانونگذار دست راستی هلندی اقدام کنند، که گفته است قرآن تحريک کننده خشونت است.

محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امورخارجه اين فيلم را ضد اسلامی و ضد فرهنگی توصيف کرد. گريت وايلدرز، سازنده فيلم، روز پنجشنبه در واکنش به امتناع تلويزيون هلند از نمايش فيلم، آن را روی سايت حزب سياسی خود گذاشت.

اين فيلم که فتنه نام دارد تصاويری از حملات تروريستی، از جمله حملات تروريستی يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به آمريکا را همراه با نقل آياتی از قرآن نشان ميدهد.

وايلدرز ميگويد يکی از نقطه نظرهای اصلی وی در ساختن اين فيلم اعتقاد او به خطرات ناشی از افزايش مهاجرت مسلمانان عليه ارزش های دمکراتيک در هلند و بقيه اروپاست.

يان پيتر بالکننده نخست وزير هلند ميگويد اين فيلم جز توهين نتيجه ای ديگر ندارد، و ايده سازنده آن در باره مساوی بودن اسلام با خشونت را رد کرده است.

اندونزی نيز فيلم را تقبيح و محکوم کرده است.

سه سال پيش مسلمانان در اغلب نقاط جهان در واکنش به تجديد چاپ کاريکاتورهائی از پيامبر اسلام در روزنامه های دانمارکی، اعتراض هائی عليه دانمارک انجام دادند.

کورت وسترگارد کاريکاتوريست دانمارکی ميگويد به استناد قانون حفظ حقوق مولف و مصنف در نظر دارد عليه وايلدرز که کاريکاتورها را در فيلم خود آورده است اقدام قضائی انجام دهد. اين کاريکاتورها، پيامبر اسلام را با با عمامه ای به شکل بمب نشان ميدهد.

XS
SM
MD
LG