لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

ادامه ناهنجاريهای اقتصادی در ايران


ادامه ناهنجاريهای اقتصادی در ايران

در حالی که ایرانیان نوروز را با امید به زندگی تازه ای جشن می گیرند، وضع اقتصاد در ایران همچنان ناهنجار است. پس از گذشت سه سال از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، نرخ تورم ۱۹ درصد است، بیکاری عمومی دو رقمی است، و در مورد جوانان ۲۱ درصد تخمین زنده می شود.

هر چند ایران از نظر تولید نفت مقام چهارم را در جهان دارد، اما ایرانیان با کمبود و جیره بندی بنزین روبرو هستند. با در آمدهای حاصل از فروش نفت، پرزیدنت احمدی نژاد از یارانه های عظیم دولت برای کالاهای اساسی، نظیر شکر، گندم، بنزين و روغن غذایی پشتیبانی کرده است. بسیاری از اقتصاددانان بر این نظر هستند که یارانه ها به افزایش تورم منجر شده و به ایجاد اشتغال کمک نکرده است.

قربانیان اصلی، قشرهای فقیر و کم در آمد هستند. سعید لیلاز اقتصاددان ایرانی گقت: "تورم قاتل فقرا است. بدلیل بالا بودن نرخ تورم، صدها هزار نفر زیر خط فقر خواهند رفت."

در همین حال، ایران بعلت خودداری از انجام دستورات شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم، با مشکلاتی روبرو می شود. شورای امنیت سه دور تحریم علیه ایران وضع کرده است، که از جمله محدودیت بر تجارت، مسدود کردن برخی از سرمایه های خارجی ایران، و فراخواندن تمام کشورها به هشیاری و احتیاط در معامله با نهادهای مالی آنرا شامل می شود. افزون بر این، ایالات متحده اقداماتی انجام داده است که دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی را محدود می کند، هدف این است که ایران نتواند از این سیستم برای تامین هزینه برنامه اتمی خود و پشتیبانی از تروریسم استفاده کند.

پرزیدنت جرج بوش می گوید ایالات متحده نگران تاثیر گزینش های دولت ایران بر ایرانیان است. او در مصاحبه ای با شبکه خبری فارسی صدای امریکا گفت:
***** ما همیشه نگران افراد هستیم. نگران مادری هستیم که سعی دارد در یک محیط امید بخش فرزندش را بزرگ کند... از سوی دیگر، مردم ایران باید درک کنند که شرایط موجود بیشتر یا از سوءمدیریت دولت ایران یا انزوا بدلیل تصمیمات دولت در مسائل سیاست خارجی، ناشی می شود.
آقای بوش می گوید: رژیم ایران سیاست هائی را دنبال می کند که وضع را برای مردم بسیار دشوار می سازد. او یاد آور می شود که رهبران ایران کشوری بزرگ را منزوی ساخته اند و مردم آنرا از تحقق حقوق واقعی شان باز می دارند.

XS
SM
MD
LG