لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

رهبر نظامی برمه نسبت به انتقال حکومت به غير نظاميان متعهد شد


رهبر نظامی برمه قول داده است قدرت را به هرکسی که در انتخابات سال ۲۰۱۰ برنده شود واگذار کند و اجازه دهد حکومت به غير نظاميان منتقل شود.

ژنرال تان شوه اين تصميم را امروز (پنجشنبه) در نطقی بمناسبت روز نيروهای مسلح اعلام کرد و براين نظر که دولت نظامی خواهان قدرت نيست و خالصانه می خواهد کشور را توسعه دهد، تاکيد گذاشت.

مراسم روز نيروهای مسلح شش ماه پس از آن برگزار می شود که دولت تظاهر کنندگان طرفدار دمکراسی را، در اقدامی که با محکوميت جامعه بين المللی روبرو شد، بشدت سرکوب کرد.

سياستمداران مخالف در برمه ترديد دارند که ارتش قصد داشته باشد قدرت را به غير نظاميان، حتی در صورت کناره گيری ژنرال تان شوه پس از انتخابات ۲۰۱۰، واگذار کند.

قرار است در ماه مه يک همه پرسی در مورد پيش نويس قانون اساسی جديد برمه صورت گيرد، اما منتقدين می گويند هدف اين است که استيلای ارتش بر قدرت مستحکم شود.

امروز ژنرال تان شوه از مردم برمه خواست برای درهم شکستن آنچه او آنرا «عناصر مخرب» مخالف پيش نويش قانون اساسی ناميد، با نيروهای مسلح همکاری کنند.

گزارش های خبری حاکی است که ژنرال ۷۷ ساله هنگامی که در يک ليموزين سرباز در زير گرمای سوزان از ۱۳۰۰۰ سرباز سان می ديد، سالم بنظر می رسيد.

دولت برمه از صدور ويزا برای خبرنگاران خارجی که می خواستند برای تهيه گزارش هايی از مراسم در «نه پی دو» Naypyidaw، پايتخت جديد، به آن کشور بروند، خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG