لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

خط لوله نفتی در بصره هدف يک بمب قرار گرفت و آسيب ديد


مقامات آمريکائی می گويند يک خط لوله نفت در شهر بصره امروز (پنجشنبه) هدف يک بمب قرار گرفت و آسيب ديد. در آنجا نيروهای عراقی برای سومين روز با شبه نظاميان شيعه می جنگند.

مقامات در مورد مسئول حمله توضيحی ندادند، همچنين روشن نيست که آيا اين حادثه تاثير عمده ای بر صادرات نفت خواهد گذاشت يا نه.

در اين ميان، شاهدان در بصره گزارش دادند که امروز نبردهای سنگين بيشتری در شهر در گرفت. به گفته مقامات، از روز سه شنبه که نيروهای عراقی عمليات عليه شبه نظاميان شيعه را آغاز کردند، تا کنون دست کم ۴۰ تن کشته شده اند.

نوری المالکی، نخست وزير عراق، اولتيماتومی صادر کرد که به موجب آن به مردان مسلح شيعه دستور داده شده است سلاح های خود را تا روز جمعه تسليم کنند و گرنه با پيامدهايی روبرو خواهند شد.

در بغداد، پيروان مقتدی صدر، روحانی افراطی شيعه، تظاهراتی عليه مالکی برپا کردند.

در رويدادی جداگانه، راکت ها و خمپاره هايی به ناحيه سبز در بغداد، که بشدت از آن حفاظت می شود، اصابت کرد. ديروز (چهارشنبه)، در حمله ای مشابه به آنجا، سه سرباز آمريکائی مجروح شدند.

مقامات همچنين گفتند تجديد نبرد در صدرالنبی ديروز دست کم ۱۴ تن را کشت و بيش از ۱۰۰ نفر را مجروح کرد.

سخنگوی کاخ سفيد گفت دولت بوش تصميم مالکی به شدت عمل در بصره را تحسين می کند، و افزود، دولت عراق سعی دارد کنترل امنيت شهر را بدست گيرد. او همچنين اظهار داشت کاخ سفيد بر اين گمان است که ايران به برخی از شورشيان در منطقه کمک می کند.

کارشناسان بر اين عقيده هستند که زدوخوردهای جاری در بصره آتش بس هفت ماهه ای، که صدر سال پيش اعلام کرده بود، را بخطر می اندازد.

XS
SM
MD
LG