لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

مالکی به ستيزه گران بصره برای تسليم اسلحه ۷۲ ساعت مهلت داد


نوری المالکی نخست وزير عراق به ستيزه گران شيعه ای که با نيروهای دولتی در شهر جنوبی بصره می جنگند دستور داده است ظرف سه روز سلاح های خود را تسليم کنند. آقای مالکی امروز، چهارشنبه، از ستيزه گران مسلح خواست سلاح های خود را تحويل بدهند و در غير اينصورت با عواقب آن روبرو خواهند شد. وی وارد جزئيات نشد. نخست وزير عراق برای نظارت بر يک عمليات عمده نظامی عليه ستيزه گران شيعه، که روز سه شنبه شروع شد، در بصره است.

مقامات عراقی ميگويند دو روز جنگ شديد ستيزه گران و نيروهای دولتی در بصره دست کم چهل کشته و بيش از دويست مجروح بجا گذاشته است. مقامات ميگويند شليک های سنگين سحرگاه امروز در دست کم پنج محله شهر از سر گرفته شد. در همين حال مقامات ميگويند تجديد نبرد در شهرک صدر بغداد چهارده کشته و دست کم صد مجروح بجا گذاشته است.در همين حال مقامات ميگويند تجديد نبرد در شهرک صدر بغداد چهارده کشته و دست کم صد مجروح بجا گذاشته است.

در اين ميان سفارت آمريکا در عراق ميگويد راکت ها و يا خمپاره هائی که امروز به محدوده شديدا تحت حفاظت موسوم به دژ سبز بغداد شليک شد سه آمريکائی را به شدت مجروح کرد.

مقتدا صدر، واعظ افراطی شيعه عراقی از پيروان خود خواسته است عليه حملات اخير و توقيف افراد ارتش مهدی او اعتراض کنند. يکی از دستياران او روز سه شنبه اعلاميه ای را خواند که ميگويد اين واعظ افراطی در صورتی که حملات عليه پيروانش فورا متوقف نشود دستور نافرمانی مدنی صادر ميکند. زدخوردها آتش بس هفت ماهه ای را که مقتدا صدر در سال گذشته اعلام کرد به خطر انداخته است.

در واشنگتن پرزيدنت بوش در وزارت دفاع با مشاوران ارشدش ملاقات کرد تا در باره امکان کاهش سطح نيروهادر عراق تبادل نظرکند.

تونی فراتو سخنگوی کاخ سفيد به خبرنگاران گفت دولت بوش از تصميم آقای مالکی برای اقدام در بصره خشنود است. وی گفت دولت عراق شبه نظاميان غير قانونی و دسته های جنايتکار را هدف گرفته است و ميخواهد امنيت را در کنترل داشته باشد. وی گفت کاخ سفيد به جمهوری اسلامی ايران در مورد کمک به بعضی از شورشيان در عراق ظنين است.

XS
SM
MD
LG