لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

چين از آمريکا خواستار توضيح در  باره ارسال اشتباهی فيوزهای اتمی به تايوان شده است


چين در واکنش به اقدام آمريکا که فاش کرد اشتباها قطعات يک موشک اتمی را به تايوان فرستاده است، خواستار تحقيقاتی جامع شده است.

پکن در اعلاميه ای که امروز، چهارشنبه، در وب سايت وزارت امورخارجه گذاشته شده بود ، از واشنگتن خواسته است جزئيات تحقيقات خود را فورا گزارش دهد تا جلوی هرگونه آثار منفی و عواقب بد ناشی از واقعه گرفته شود. اعلاميه وارد جزئيات نشده است.

وزارت دفاع آمريکا روز سه شنبه فاش کرد که دو سال پيش چهار فيوز مرتبط با سيستم باطری های قابل نصب در دماغه موشک های قاره پيمای بالستيک را اشتباها به تايوان فرستاده است . فيوزها تا هفته گذشته نيز در يک انبار در تايوان بود، که انتظار داشت برای هلی کوپترهايش باطری فرستاده شود.

وزارت دفاع آمريکا تحقيقات خود را شروع کرده است و ميگويد هيچ ماده اتمی به تايوان فرستاده نشده است. وزارت دفاع آمريکا ميگويد فيوزها مخصوص نصب در موشک های موسوم به مينوتمن است و امکان ندارد بتوان از آنها برای راه انداختن سلاحی ديگر استفاده شود.

چين با فروش و يا انتقال هرگونه تسليحاتی به تايوان مخالف است و اين جزيره را بخشی از قلمرو خود ميشناسد.

آمريکا بزرگترين صادر کننده تسليحات دفاعی به تايوان است و فروش های تسليحاتی آمريکا به اين جزيره مدتهاست که به عنوان يک عامل حساس در مناسبات واشنگتن و پکن خودنمائی ميکند.

تايوان در جنگ داخلی ۱۹۴۹ از چين جدا شد و پکن تهديد کرده است برای پس گرفتن حاکميت خود ممکن است به زور متوسل شود.

XS
SM
MD
LG