لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

نيکوزيای تقسيم شده قبرس برای آمد و شد مجدد ترکها و يونانی ها آماده ميشود


يک گروه از کارشناسان سازمان ملل متحد، در آستانه گشايش يک گذرگاه عمده در نيکوزيای قبرس، عمليات مين روبی در يک منطقه حائل در اين شهر تقسيم شده را شروع کرده اند.

يک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت کارشناسان به احتمال قوی امروز، چهارشنبه، عمليات مين روبی را به انجام ميرسانند و مواد منفجره باقيمانده از حمله سال ۱۹۷۴ ترکيه را، که به تقسيم جزيره قبرس به دو منطقه ترک و يونانی نشين منجر شد، جمع آوری خواهند کرد.

مقامات ميگويند گذرگاه مرزی خيابان لدرا در شهر نيکوزيا اوايل ماه آوريل باز ميشود.

هفته گذشته ديمتريس کريستوفياس رئيس جمهوری منطقه يونانی و محمت علی طلعت، همتای وی در منطقه ترک نشين ، با ازسرگيری مذاکرات برای حل و فصل منازعه سی و هفت ساله قبرس موافقت کردند. هر دو مقام گشودن گذرگاه خيابان لدرا را نشانه ای ملموس از حسن نيت دانستند. بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد توافق طرفين برای گشودن گذرگاه را گامی مثبت به جلو توصيف کرده است.

مقامات منطقه ترک نشين قبرس پنج سال پيش پنج گذرگاه را در مسيری بازکردند که دو منطقه ترک و يونانی نشين را از هم جدا ميکند . مقامات منطقه یونانی قبرس نيز سال گذشته حصار خيابان لدرا خراب کردند اما گشودن گذرگاه را به فراخوانی سربازان ترک از مواضع اطراف موکول کرده بودند.

سربازان ترکيه در سال ۱۹۷۴ در واکنش به يک کودتای نظامی در نيکوزيا، که با هدف الحاق قبرس به يونان انجام گرفت، به قبرس حمله کردند.

XS
SM
MD
LG