لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

طرح ارتقای امنيت و انضباط اجتماعی از نگاه شيرين عبادی


فرمانده نيروی انتظامی جمهوری اسلامی ايران اظهار داشته است که طرح امنيت اجتماعی در سال ۱۳۸۷ تثبيت می شود. شيرين عبادی حقوقدان و برنده جايزه صلح نوبل، در گفتگويی تلفنی با صدای آمريکا، ضمن ارائه تعريفی از عبارت «امنيت اجتماعی» به بررسی عملکرد طرحهای امنيتی و انضباطی توسط نيروهای انتظامی پرداخت.

صدای آمريکا: خانم عبادی، به عنوان يک حقوقدان، تعريف شما از عبارت «امنيت اجتماعی» چيست و اين امر چگونه تحقق پيدا می کند؟

شيرين عبادی: امنيت اجتماعی به اين معناست که انسان بتواند در اجتماع با آزادی و بدون مزاحمت های فراقانونی مردم و يا مسئولين دولتی، زندگی کند. امنيت اجتماعی ناظر به امنيت مردم است، نه ناظر بر خواست های فراقانونی برخی از مقام های دولت.

صدای آمريکا: خانم عبادی، فرمانده نيروی انتظامی، طرح امنيت اجتماعی و اخلاقی و ارتقای انضباط اجتماعی را مهمترين دستاورد سال ۱۳۸۶ دانسته است. شما اجرای طرح ارتقای امنيت انضباط اجتماعی را چگونه ارزيابی می کنيد؟ با توجه به اينکه آمار و ارقامی که از سوی نيروهای انتظامی در مورد دستگيری اراذل و اوباش و افراد بدحجاب ارائه شده، چشمگير است.

شيرين عبادی: در سال گذشته ميزان دزدی و جيب بری و [ديگر] جرائم، پايين نيامده، بنابراين امنيت در ايران در سال گذشته به آن معنا که تعريف کردم ارتقاء پيدا نکرده. ممکن است مبارزه با افرادی که بدحجاب هستند مورد نظر نيروهای انتظامی باشد که در اينصورت هم بايد بگويم ارتقاء سطح اخلاق، چه اخلاق اجتماعی و چه اخلاق مبتنی بر مذهب با [اعمال] زور، به صورتی که در سال گذشته صورت گرفت يعنی افرادی را بگيرند و اينها را دور شهر بگردانند، يا اينکه دختر و پسرهای جوان را بگيرند و اينها را جريمه کنند که چرا موی سرشان را اندکی ژل زده اند، يا اينکه دامن آنها بالای زانويشان بوده، و پدر و مادرها هر شب دم در اداره منکرات جمع بشوند تا جوان های خود را آزاد کنند. به اين صورت اخلاق دينی و اجتماعی ترقی نخواهد کرد، بل که راه های ديگری بايستی در نظر بگيرند، راههايی مبتنی بر محبت و مدارا.

صدای آمريکا: اخيرا امام جمعه قم از عدم اجرای حکم سنگسار در ملاء عام که به دستور قوه قضاييه صورت گرفته، انتقاد کرد و خواستار اجرای آن در ملاء عام شد، به نظر شما اجرای احکام اعدام و سنگسار در ملاء عام چه پيام و تاثيری بر جامعه دارد؟

شيرين عبادی: اعدام و يا سنگسار و يا هر نوع مجازات ديگر از قبيل شلاق زدن در ملاء عام، فقط ترويج خشونت است و بر همين مبناست که آقای شاهرودی رياست قوه قضاييه اين مسئله را منع کردند و اميدواريم که به بخشنامه آقای شاهرودی عمل شود. وظايف ائمه جمعه مشخص است و وظايف قوه قضاييه هم مشخص است. اين مسئله در حيطه صلاحيت قانونی آقای شاهرودی است که قبلا در اين خصوص دستور داده اند.

XS
SM
MD
LG