لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

پرزيدنت بوش امروز در کاخ سفيد با امير بحرين ملاقات کرد


رئيس جمهوری آمريکا، جورج بوش، و حامد بن عيسی الخليفه، امير بحرين، پس از ملاقاتشان در کاخ سفيد امروز (سه شنبه) با خبرنگاران گفت و گو کردند. پرزيدنت بوش گفت در مذاکرات آنها مجموعه ای از مسائل ، از حمله امنيت، تجارئ و تصميم بحرين به اعزام سفير به عراق مطرح شد.

امير بحرين از پرزيدنت بوش بدليل حمايت از بحرين و ثبات در منطقه سپاسگزاری کرد.

ايالات متحده آمريکا و بحرين، ديروز (دوشنبه) بر سر يک پروژۀ تامين انرژی هسته ای در بحرين به توافق رسيدند. وزارت امور خارجه آمريکا اين پروژه و توافق انجام شده ميان دو کشور را الگويی برای ملت های جهان توصيف کرد تا بر مبنای آن نياز خود را به انرژی تامين کنند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، و شيخ خالد الخليفه وزير امور خارجه بحرين قرار داد را ديروز امضا کردند. .

بحرين که صادرکننده نفت و گاز است، همچنين ميزبانی ناوگان پنجم نيروی دريايی ارتش آمريکا در خليج فارس را بر عهده دارد. اين کشور اعلام کرده است که به فعاليت های حساس هسته ای علاقه ای ندارد و به دنبال چرخۀ تامين سوخت هسته ای نيست و سوخت هسته ای مورد نياز خود را از بازارهای جهانی تامين خواهد کرد.

سفارت بحرين در واشنگتن می گويد هدف قرار داد اين است که ثبات و تنوع تدارکات انرژی کشور تضمين شود. سفارت در اين زمينه به کاهش موجودی منابع نفت و گاز و بالا رفتن تقاضای جهانی برای انرژی استناد کرده است.

دو هفته پيش ايالات متحده يک سلسله تحريم های مالی بر يک بانک مستقر در بحريان بدليل آنچه حمايت از برنامه اتمی ايران گفته می شد، وضع کرد.

وزارت امور خارجه آمريکا توافق با بحرين را روشی در تضاد با فعاليت های هسته ای ايران خوانده است. گفته می شود که اين توافق ضمنٍ بهره مند کردن بحرين از انرژی صلح آميز هسته ای می تواند به کاهشٍ گازهای گلخانه ای نيز کمک کند.

در همين حال بنا به گزارشها ترکيه پيشنهادٍ ساخت نخستين نيرو گاه هسته ای خود را ارئه داده است.

طرح ساخت اين نيروگاه که قرار است با قدرتٍ چهار هزار مگاوات درنزديکی شهر بندری مرسين Mersin در حاشيه دريای مديترانه بنا شود از سوی دولت ترکيه به مزايده گذاشته ميشود.

اين در حالی است که مخالفان طرح می گويند منطقه ای که برای ساختٍ نيرو گاه در نظر گرفته شده، زلزله خيز است. ترکيه قصد دارد برای کاهشٍ وابستگی به منابع سوخت خارجی و تامين انرژی مورد نياز خود سه نيروگاه اتمی تاسيس کند.

XS
SM
MD
LG