لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

جمهوری اسلامی ايران درخواست کرد به عضويت کامل سازمان همکاری های شانگهای درآيد


بنا به گزارش خبرگزاری روسيه، نووستی، منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران امروز (دوشنبه) طی يک کنفرانس مطبوعاتی در تاجيکستان اظهار داشت ايران به دبيرخانه سازمان همکاری های شانگهای درخواستی برای عضويت کامل در اين سازمان داده است.

در سازمان همکاری های شانگهای کشورهای روسيه، چين، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيکستان و ازبکستان عضويت دارند. و کشورهای ايران، هند، پاکستان و مغولستان بعنوان ناظر حضور دارند. تاجيکستان در سال ۲۰۰۸ رياست سازمان همکاريهای شانگهای را بر عهده دارد. منوچهر متکی پس از ديدار با امامعلی رحمان رئيس جمهوری تاجيکستان افزوده است تاجيکستان از ما در اين مسئله حمايت می کند.

وزير خارجه جمهوری اسلامی ايران در رابطه با برنامه هسته ای اعلام نمود که موضع تهران همچنان بدون تغيير باقی مانده است، و ايران در آينده نيز با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد.

بنا به گزارش نووستی منوچهر متکی در ديدار با رئيس جمهوری تاجيکستان درباره ساخت راه آهن از تاجيکستان به ايران از طريق افغانستان در شهرهای دوشنبه- نيژنی پنج- هرات-مشهد) و در زمينه پروژه های سوختی، علمی و فرهنگی گفتگوهايی انجام دادند.

همچنين در رابطه با ايجاد شبکه تلويزيونی سه کشور فارسی زبان ايران، افغانستان، و تاجيکستان، منوچهر متکی اظهار داشته که وزرای خارجه سه کشور اسناد مربوطه را برای امضا توسط روسای جمهوری در زمان ديدار آنها در چارچوب نشست سران سازمان همکاری های شانگهای در ماه اوت سال جاری ميلادی آماده می کنند.

XS
SM
MD
LG