لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۲

محمد خاتمی: مردم حق دارند اگر دولتی را نخواهند بدون توسل به زور آن را عوض کنند


محمد خاتمی، رييس جمهوری پيشين ايران، اعلام کرد در نظام جمهوری اسلامی مردم حق دارند اگر دولتی را نخواهند بدون توسل به زور با رای خويش آن را با دولت ديگری عوض کنند.

بنا به گزارش خبرگزاريهای ايران، محمد خاتمی که در جمع مردم اردکان سخن می گفت جمهوری را حکومتی ناشی از اراده مردم معرفی کرد و گفت همه چيز در حکومت بايد بر مبنای رای و اراده مردم باشد. وی افزود حکومت در برابر مردم مسئول است و نه ارباب.

اين سخنان در حالی ايراد ميشود که پيشتر محمد خاتمی و مهدی کروبی، رييس پيشين مجلس شورای اسلامی، نسبت به سلامت شمارش آرا در انتخابات هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخاباتی تهران ابراز نگرانی نموده و خواستار بازشماری آرای به صندوق ريخته شدند. به باور برخی جريانهای سياسی در ايران حضور مردم در انتخابات ۲۴ اسفند در تهران کمتر از سی درصد و در بقيه نقاط ايران کمتر از پنجاه درصد بوده است.

در همين حال سايت خبری تابناک گزارش ميدهد امام جمعه خرمشهر در اولين نمازجمعه شهر در سال جديد از تقلب های انتخاباتی، تطميع رای دهندگان، و خريد و فروش رای در اين حوزه انتخابی به شدت انتقاد کرده است. بنا بر اين گزارش، آيت الله ابوالحسن نوری خاطرنشان کرده است که انتخابات خرمشهر در جوی آلوده برگزار شد، و متاسفانه در زمان رای گيری تعداد زيادی از ساکنان ديگر حوزه های انتخاباتی را به خرمشهر انتقال داده بودند. وی به نقل از مسئول شعبه نهم انتخابات خرمشهر گفته است به چشم خود ديدم که افرادی پول می دادند تا آرای مردم را به نفع کانديدای خاصی خريداری کنند. وی خطاب به يکی از کانديداهای خرمشهر گفته است اگر آدم با شهامتی بوديد با اين وضع استعفا می کرديد.

در همين حال خبر، شورای نگهبان قانون اساسی روز گذشته اعلام کرد انتخابات مجلس شورای اسلامی در سی حوزه انتخاباتی ايران را تاييد کرده است. بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، نامزدهايی به مجلس راه خواهند يافت که دست کم يک چهارم آرای به صندوق ريخته شده را نصيب خود کرده باشند. در غير اينصورت، انتخابات دور دوم که در تاريخ ششم ارديبهشت ماه برگزار خواهد شد تکليف کرسی های خالی مانده هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی را مشخص خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG