لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

فعاليت ها در حمايت از جنبش تبت شديدترشده است


تنزين جياتسو، دالايی لامای چهاردهم رهبر معنوی بودائيان، که همراه با دولت در تبعيد تبت در هند به سر می برد، امروز برای عبادت و مراقبه به معبدی در دهلی نو رفت.

در پی سرکوب خشونت آميز تظاهرات ۲۴ اسفند مردم تبت در لاسا، دولت چين با بحران سياسی داخلی و انتقاد مجامع بين المللی روبرو شده است. گزارش ها از گسترش نا آرامی از لاسا به شهرها و استان های مجاور تبت حکايت دارد. با بروز چند آتش سوزی که پليس آن ها را عمدی خوانده است، نيروهای امنيتی عده زيادی از افراد مظنون را دستگير کردند. شان هويمين، سخنگوی وزارت امنيت ملی چين، امروز (دوشنبه) در يک کنفرانس خبری گفت، وقايع اخير از جمله آتش سوزی ها نشان می دهد که تظاهرات و اعتراضات جدايی طلبان تبتی در داخل و خارج از خاک چين به هيچ وجه «مسالمت آميز» نبوده است.

شان هويمين افزود، با اين حال، پليس از سلاح مرگبار عليه تظاهر کنندگان استفاده نکرده؛ و ۲۴۲ نفر از اعضای نيروهای نظامی، انتظامی و امنيتی در درگيری ها مجروح شده اند. وی ادعا کرد که جدايی طلبان تبتی خواهان مخدوش کردن چهره چين در آستانه برگزاری بازی های المپيک پکن هستند.

امروز، در هنگام اجرای مراسم سنتی روشن کردن و آغاز حرکت مشعل المپيک از المپيای يونان به سمت محل بازی ها، سخنرانی ژاک روگ، رئيس چينی بازی های ۲۰۰۸، نزديک شدن چند تبتی به تريبون سخنرانی مراسم را برای لحظاتی مختل کرد. اين صحنه به طور مستقيم از تلويزيون های سراسر جهان پخش شد؛ اما شبکه تلويزيون دولتی چين، که مراسم را با اندکی تأخير پخش می کرد، اين قسمت را سانسور کرد.

ژاک روگ، رئيس کميته بين المللی المپيک، در گفتگو با خبرنگاران با ابراز نگرانی نسبت به وقايعی که در تبت اتفاق افتاده گفت، «اميدواريم اين مسأله هر چه سريعتر به نحوی صلح آميز حل و فصل شود.»

آقای روگ گفت کميته المپيک يک نهاد سياسی يا سازمان غير دولتی نيست و تلاش دارد ورزشکاران برتر جهان به بازی ها راه يابند. وی سياست کميته بين المللی المپيک در برابر مقامات چين را با توجه به مسابقات پيش رو«ديپلماسی سکوت» خواند.

در دارمصلای هند، محل دولت در تبعيد تبت، شماری از ورزشکاران قصد دارند با تدارک مقدمات برگزاری مراسم المپيکی به موازات و در رقابت با المپيک چين، توجه جهانيان را به بحران تبت جلب کنند.

لوبسانگ وانگيال lobsang wangyal، که سازمان دهنده بازيهای المپيک ۲۰۰۸ تبت است، ميگويد، «چنين اقدامی از آن روی درنظر گرفته شده که تبتی ها هيچ گونه امکان و فرصتی برای شرکت در المپيک چين ندارند.»

در خبری ديگر از دارمصلا، شش هنرمند تبتی از زمان آغاز راه پيمايی های تبت، يک آتليه نقاشی در خيابان به راه انداخته اند. آنها روزانه حدود ۲۰۰ چهره را رنگ آميزی می کنند؛ و می گويند با جلب توجه عابران قصد دارند فرياد آزادی خواهی تبت را به گوش جهانيان برسانند.

در اين حال، درنپال، پليس يک تجمع اعتراض آميز را، که دويست آواره و راهب تبتی برپای کرده بودند، برهم زد. اين تجمع نزديک دفاتر سازمان ملل متحد در کاتماندو برپا شده بود. پليس با چوب معترضان را هدف گرفت و چهل تن از آنان را بازداشت کرد.

آوارگان تبتی خواستار مداخله نيروهای سازمان ملل برای حل بحران کنونی اند.

مقامهای دولت نپال اعلام کرده اند که اجازه تشکيل هيچ گونه گرد هم آيی معترضانه ای را نمی دهند. آنها می گويند که چنين گردهم آيی هايی نبايد عليه هيچ کشور صلح دوستی تشکيل شود، ازجمله عليه چين.

معترضان که در فاصله صد متری دفاتر سازمان ملل شعبه کاتماندو توسط پليس نپال متوقف شدند، شعارهايی سر می دادند که خواهان توقف کشتار در تبت توسط چين بود. آنها در شعارهايشان تقاضای عدالت خود را از سازمان ملل نيز مطرح کردند.

چين تدابير امنيتی را در شنگری لا تشديد کرده است. حضور صدها نيروی انتظامی و امنيتی چين در اين شهر که معنای نام آن با بهشت و آرامش در آميخته، چهره شهر را دگرگون کرده است.

XS
SM
MD
LG